4 ימים לפני משאל העם: מהפך בסקרים בבריטניה

ביום חמישי הקרוב יכריעו אזרחי בריטניה אם הממלכה תישאר או תעזוב את האיחוד האירופי. הסקרים האחרונים מצביעים על מהפך בדעת הקהל וכעת המחנה התומך בהישארות באיחוד זוכה ליתרון קל. אחת הסיבות למהפך - רצח חברת הפרלמנט על ידי תומך בהיפרדות

בריטניה תיפרד מהאיחוד? (רויטרס)

סקרים חדשים שפורסמו הבוקר (ראשון) בבריטניה מצביעים על עלייה בתמיכה בהישארות הממלכה המאוחדת באיחוד האירופי. על פי הסקרים, מחנה ההישארות זוכה ליתרון של בין אחוז לשלושה אחוזים, כשאחד הגורמים המרכזיים למהפך הוא הרצח המזעזע של חברת הפרלמנט הבריטית ג'ו קוקס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביום חמישי הקרוב ייצאו מיליוני בריטים לקלפיות כדי להצביע ולהחליט אם להישאר או לעזוב את האיחוד האירופי. בימים האחרונים הסקרים מצביעים על התאוששות של המחנה התומך בהישארות, שהצליח להשיב לעצמו את היתרון וזוכה כעת לרוב דחוק.

סקר שפורסם בעיתון "סאנדיי טיימס" העניק למחנה ה"IN" (הישארות) יתרון של 44% מול 43% של מחנה ה "OUT" (יציאה). בסקר אחר עלה כי הפער עומד על 3%. מומחים שניתחו את התאוששות המחנה שמתנגד לעזיבת גוש האירו הצביעו על שני גורמים מרכזיים להתאוששות ובהם רצח חברת הפרלמנט מטעם הלייבור בסוף שבוע.

חברת הפרלמנט שנרצחה (SkyNews)

על פי האנליסטים, שניתחו את תשובותיהם של הנבדקים בקבוצות המיקוד, הגורם המכריע שהטה את דעת הקהל בממלכה הוא החשש מההשפעה הכלכלית של היפרדות מהאיחוד האירופי.

הגורם השני שהשפיע עמוקות על תוצאות הסקרים, הוא רצח המחוקקת הבריטית ביום חמישי האחרון, שבוצע על ידי תומך במחנה ההיפרדות. בבריטניה מבהירים כי המעשה עצמו ככל הנראה לא הוביל לשינוי התפיסה בציבור ומעריכים שדווקא עצירת הקמפיינים בעקבות הרצח, היא שהובילה לתהפוכה בסקרים.