"תרגיל נאט"ו מסכן את ביטחון אירופה"

על רקע התמרון הגדול ביותר בשנים האחרונות שעורכים כוחות נאט"ו בפולין, מזהיר שר החוץ הגרמני שטיינמאייר מפני מלחמה קרה חדשה מול רוסיה. "הפעולות עלולות לעורר יריבות ישנה", אמר בריאיון לעיתון "בילד"

שטיינמאייר עם מקבילו הרוסי, סרגיי לברוב (רויטרס)

שר החוץ הגרמני פרנק וולטר שטיינמאייר מתח ביקורת חריפה על נאט"ו וטען כי ביטחון מדינות האיחוד האירופי ייפגע בשל "משחקי המלחמה" של נאט"ו עם רוסיה וכל אזור מזרח היבשת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענת שטיינמאייר, פעולות נאט"ו עלולות "לעורר את היריבות הישנה" בין המדינות. הוא התייחס לתרגיל צבאי גדול שעורך נאט"ו בפולין, ובו הוא מדמה את התגובה האפשרית ל"אגרסיביות הרוסית".

השר הגרמני אמר את הדברים בריאיון שיפורסם מחר בעיתון "בילד". "מי שמאמין ששיירת טנקים בגבול המזרחי של אירופה יביא לביטחון טועה", אמר. "עלינו להימנע מלעורר שוב את היריבויות הישנות על ידי חרחור מלחמה.

התרגיל של נאט"ו במזרח אירופה (רויטרס)

"יש לקדם יותר שיתוף פעולה ודיאלוג עם רוסיה, ותהיה זו טעות מרה לשים את הפוקוס רק על הפן הצבאי", הוא הוסיף, ואף טען כי על אירופה לבחון הכנסתם של חוקים להגבלת החימוש של מדינות אירופה.  

התרגיל שנקרא "אנקונדה" הוא התרגיל הצבאי הגדול ביותר שערך נאט"ו באירופה מאז המלחמה הקרה. במסגרתו הגיעו לפולין 31 אלף חיילים מ-24 מדינות, ביניהן ארצות הברית, בריטניה, גרמניה, קנדה, ספרד, שבדיה, טורקיה ועוד.

"לא לשים את הפוקוס על הפן הצבאי" (רויטרס)

במוסקבה טוענים כעת כי קיום תרגיל של נאט"ו במזרח אירופה ובאזור המדינות הבלטיות הוא בלתי מוצדק וכי לרוסיה אין כל תכניות לביצוע כל פעולה במדינות באזור. "כל פוליטיקאי רציני מודע לכך שרוסיה לעולם לא תפלוש לשום מדינה החברה בנאט"ו", אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב.