"הרוצח ביקר במועדון במשך שנים"

אורחים קבועים במועדון באורלנדו זיהו את פניו של עומאר מטין, שלדבריהם בילה במקום פעמים רבות - ובאחד המקרים שלף סכין בעקבות הערה על דתו. עדויות חדשות: הרוצח השתמש באפליקציות היכרויות של הקהילה הגאה - "זיהינו את התמונות שלו"

מטין וזירת הרצח (מתוך טוויטר)

טפח נוסף מעברו של הרוצח מאורלנדו: לפחות חמישה מבלים ואורחים קבועים במועדון ה"Pulse" סיפרו ביממה האחרונה כי ראו בעבר את עומאר מטין מבלה במועדון הקהילה הגאה ושותה עם חלק מהנוכחים. אחד מהם סיפר כי בעבר היה בקשר עם מטין בן ה-29 באפליקציה גאה בשם Jack'd. הרשויות בארה"ב בודקות את המידע החדש שהתקבל ואת היכרותו של מטין, שרצח 49 בני אדם ופצע עשרות, עם חיי הקהילה באורלנדו.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

גם אשתו לשעבר של מטין, סיטורה יוסופי, אמרה בריאיון לטלוויזיה הברזילאית כי בעלה הפגין "נטיות הומוסקסואליות" ואביו לעג לנטיותיו מספר פעמים. "אני לא חושבת שהרקע המוסלמי שלו קשור למתקפה". חברו לשעבר של מטין לספסל הלימודים, שסירב להיחשף בשמו, סיפר כי מטין התחיל איתו בעבר והציע לו ללכת למועדונים של הקהיל הגאה. "חשבתי שהוא בארון, הוא התקשה להשתלב חברתית".

טיי סמית', מהמבקרים הקבועים במועדון, סיפר למספר כלי תקשורת כי נתקל במטין "יותר מעשר פעמים" בעבר. "לפעמים הוא עמד בפינה או ישב ושתה לבד, ובפעמים אחרות הוא השתכר והיה קולני וגס". סמית' סיפר כי לא הייתה בינו לבין מטין היכרות עמוקה, אך השניים שוחחו מעט בעבר: "לא דיברנו איתו הרבה, אבל אני זוכר שהוא דיבר על אבא שלו. הוא גם אמר לנו שיש לו אישה וילד".

כריס קאלן, בן זוגו של סמית' שמופיע במועדון, אמר לתקשורת הקנדית כי מטין "הלך לבר הזה לפחות שלוש שנים".  שניהם סיפרו כי מטין איים עליהם עם סכין, ככל הנראה בעקבות בדיחה על דת, ועל כן הם הפסיקו לדבר איתו: "הוא אמר שאם יסתבכו עם זה שוב, כולם יודעים איך זה ייגמר".

49 נרצחו במועדון (רויטרס)

"הוא שם תמונות שלו באפליקציה לגאים"

קווין ווסט, לקוח קבוע נוסף במועדון, אמר שהתכתב עם מטין בעבר באפליקציית היכרות: הוא העביר את מכשיר הטלפון שלו לידי ה-FBI, על מנת שינתחו את השיחות בין השניים. "הורדתי חבר במועדון וראיתי אותו חוצה את הכביש עם כובע שחור, שעה לפני הירי", הוסיף. "הוא חלף על פניי, אמרתו לו 'היי' והוא השיב לי". צעיר נוסף בשם קורד סדנו אמר כי ראה את מטין באפליקציה המיועדת לקהילה הגאה: "היה קל לזהות אותו, הוא לא הסתתר ושם תמונות שלו - דיברנו לפני כשנה".

אתמול אמר ראש הבולשת הפדרלית (FBI) ג'יימס קומי כי מטין התקשר שלוש פעמים למשטרה בזמן שהיה בתוך המועדון. פעמיים הוא ניתק, אך בפעם השלישית הצהיר על נאמנותו למנהיג דאע"ש בכר אל בגדדי.

"הוא הביע זיקה ברורה לדאע"ש ולארגונים אסלאמיים רדיקליים אחרים", אמר ראש ה-FBI, אך הדגיש כי לא היה קשור ישירות לשום ארגון טרור מעבר לים. הוא הוסיף כי מטין תושאל פעמיים ב-FBI מאז 2013 בעקבות הערות פוגעניות ומסיתות שהשמיע כלפי עמיתים לעבודה. בתוך כך פרסם מגזין People כי הרוצח סייר לאחרונה ב"דיסני וורלד" באורלנדו ובחן אותו כיעד אפשרי לפיגוע.

הלם וצער לאחר הירי (רויטרס)

ברחבי העולם נערכו בימים האחרונים עצרות הזדהות ומשמרות זיכרון לנרצחים: בצרפת הואר מגדל אייפל בצבעי הגאווה, באנגליה הורדו דגלים לחצי התורן וגם מצעד הגאווה בברזיל נעצר לדקת דומייה. בשגרירויות ארה"ב מסביב לעולם וגם בישראל השתתפו רבים בעצרות דומות.

הזדהות ואבל בעולם (רויטרס, טוויטר)

אובמה: "אין ראיות שהיורה קיבל הנחיות"

בצל הביקורת שנשמעת ביממה האחרונה על סירובו של אובמה לקשור בין הטבח באורלנדו לבין אסלאם קיצוני - נשיא ארצות הברית התייחס הערב שוב למתקפת הירי הקשה והדגיש: "בשלב זה אין ראיות לכך שהיורה קיבל הנחיות מארגון טרור חיצוני".

"אנחנו נמצאים בשלב ראשוני של החקירה ויש עוד הרבה מידע שעלינו לגלות", אמר אובמה בבית הלבן. "הדבר היחיד שאנחנו יכולים לומר כעת הוא שאנחנו מתייחסים לאירוע הזה כאל אירוע טרור. הרוצח הושפע ממידע קיצוני שמופץ באינטרנט". אובמה הדגיש כי הרשויות בארצות הברית מתייחסות לאירוע כאל "טרור מקומי" והוסיף כי כלי הנשק שבהם השתמש עומאר מטין נרכשו על ידו באופן חוקי לחלוטין.

קודם לכן קרא מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לא להאשים את האסלאם בעקבות הפיגוע. "הדבר הגרוע ביותר שאנחנו יכולים לעשות הוא להתחיל להפנות אצבעות כלפי קבוצה מסוימת או דת מסוימת", אמר. "אלה לא הערכים שלנו".

מה היו המניעים של הרוצח?