"עומדים לצד אורלנדו": אבל בעולם

מגדל אייפל בפריז הואר בצבעי קשת הגאווה, בלונדון התייחדו אלפים עם זכר הנרצחים והפריחו 49 בלונים לאוויר, בברלין הניחו פרחים והדליקו נרות מול שגרירות ארה"ב ואפילו ברוסיה ביצעו מחווה לזכר הנרצחים. "אמריקה הותקפה, אך החירות נפגעה"

בכל רחבי העולם התייחדו ביממה האחרונה אלפי בני אדם עם זכרם של 49 הנרצחים בטבח שביצע עומאר מטין במועדון ה-Pulse הקהילה הגאה באורלנדו. בצרפת, שעדיין לא התאוששה בעצמה ממתקפת הטרור הקשה בפריז בנובמבר האחרון, הואר מגדל אייפל הערב (שני) בצבעי הגאווה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד קודם לכן הונפו דגלי גאווה ודגלי ארצות הברית בבניין עיריית פריז. "אמריקה נפגעה, אבל החירות היא שהותקפה", אמר נשיא צרפת פרנסואה הולנד לאחר שהגיע לחתום על ספר תנחומים בשגרירות האמריקנית, "החירות לבחור בנטייה המינית ובדרך החיים של כל אחד".

בלונדון התאספו אלפי בני אדם למשמרת זיכרון ברחוב אולד קומפטון ברובע סוהו - שנחשב לב חיי הלילה של הקהילה הגאה בעיר. רבים מהנוכחים נשאו דגלי גאווה ושלטים שעליהם נכתב "אנו עומדים לצד אורלנדו". האלפים עמדו לשתי דקות דומיה ובסופן הפריחו 49 בלונים לאוויר - אחד לכל נרצח בטבח. ברובע של מנצ'סטר שזכה לכינוי "הכפר הגאה" הורדו דגלי ארצות הברית, בריטניה ודגל הגאווה לחצי התורן.

בריו דה ז'נרו בברזיל התקיים היום מצעד גאווה ובמהלכו עמדו הנוכחים לדקת דומיה. בסאו פאולו השתתפו עשרות במשמרת זיכרון. משמרות זיכרון דומות נרשמו מול שגרירויות ארצות הברית בכל העולם - כולל ברלין, סידני, סיאול, ורשה ובנגקוק. עשרות רבות הניחו פרחים והדליקו נרות לזכר הנרצחים. במוסקבה הגיעו מספר בני אדם לשגרירות האמריקנית עם פרחים ודגלי גאווה.

עצרות זיכרון נרשמו גם ברחבי ארצות הברית. בסן פרנסיסקו התאספו אלפים ברובע קסטרו, שמזוהה עם הקהילה הגאה, ובניין העירייה הואר בצבעי הקשת. בטורונטו שבקנדה הגיעו כ-5,000 אלפים לאירוע זיכרון. אמש נערכו אירועי זיכרון ספונטניים גם בירושלים ובתל אביב ובניין עיריית תל אביב הואר בצבעי דגל הגאווה ודגל ארצות הברית.

הרוצח התקשר 3 פעמים למשטרה

מוקדם יותר היום אמר ראש הבולשת הפדרלית (FBI) ג'יימס קומי כי הרוצח, עומאר מטין, התקשר שלוש פעמים למשטרה בזמן שהיה בתוך המועדון. פעמיים הוא ניתק, אך בפעם השלישית הצהיר על נאמנותו למנהיג דאע"ש בכר אל בגדדי.

"הוא הביע זיקה ברורה לדאע"ש ולארגונים אסלאמיים רדיקליים אחרים", אמר ראש ה-FBI, אך הדגיש כי לא היה קשור ישירות לשום ארגון טרור מעבר לים. הוא הוסיף כי מטין תושאל פעמיים ב-FBI מאז 2013 בעקבות הערות פוגעניות ומסיתות שהשמיע כלפי עמיתים לעבודה. במקביל דווח כי הרוצח סייר לאחרונה ב"דיסני וורלד" באורלנדו ובחן אותו כיעד אפשרי לפיגוע.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס הערב שוב לטבח ואמר כי "בשלב זה אין ראיות לכך שהיורה קיבל הנחיות מארגון טרור חיצוני".

"אנחנו נמצאים בשלב ראשוני של החקירה ויש עוד הרבה מידע שעלינו לגלות", אמר אובמה בבית הלבן. "הדבר היחיד שאנחנו יכולים לומר כעת הוא שאנחנו מתייחסים לאירוע הזה כאל אירוע טרור. הרוצח הושפע ממידע קיצוני שמופץ באינטרנט". אובמה הדגיש כי הרשויות בארצות הברית מתייחסות לאירוע כאל "טרור מקומי" והוסיף כי כלי הנשק שבהם השתמש עומאר מטין נרכשו על ידו באופן חוקי לחלוטין.