הרוצח התקשר 3 פעמים למשטרה: "אין ראיות שהשתייך לארגון טרור"

הטבח באורלנדו: היורה התקשר 3 פעמים מתוך המועדון ל-911 – אך ניתק פעמיים. "בפעם ה-3 אמר שהוא עושה זאת עבור מנהיג דאע"ש". דיווח: סימן את "דיסני וורלד" כיעד אפשרי. אובמה: אין ראיות שהונחה ע"י ארגון

מועדון הלילה שבו אירע הטבח (רויטרס)

חקירת הטבח באורלנדו: ראש הבולשת הפדרלית (FBI) ג'יימס קומי אמר כי הרוצח, עומאר מטין, התקשר שלוש פעמים למשטרה בזמן שהיה בתוך המועדון. פעמיים הוא ניתק, אך בפעם השלישית הצהיר על נאמנותו למנהיג דאע"ש בכר אל בגדדי.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הוא הביע זיקה ברורה לדאע"ש ולארגונים אסלאמיים רדיקליים אחרים", אמר ראש ה-FBI, אך הדגיש כי לא היה קשור ישירות לשום ארגון טרור מעבר לים. הוא הוסיף כי מטין תושאל פעמיים ב-FBI מאז 2013 בעקבות הערות פוגעניות ומסיתות שהשמיע כלפי עמיתים לעבודה. בתוך כך פרסם הערב מגזין People כי הרוצח סייר לאחרונה ב"דיסני וורלד" באורלנדו ובחן אותו כיעד אפשרי לפיגוע.

בתוך כך, בצל הביקורת שנשמעת ביממה האחרונה על סירובו של אובמה לקשור בין הטבח באורלנדו לבין אסלאם קיצוני - נשיא ארצות הברית התייחס הערב שוב למתקפת הירי הקשה והדגיש: "בשלב זה אין ראיות לכך שהיורה קיבל הנחיות מארגון טרור חיצוני".

"אנחנו נמצאים בשלב ראשוני של החקירה ויש עוד הרבה מידע שעלינו לגלות", אמר אובמה בבית הלבן. "הדבר היחיד שאנחנו יכולים לומר כעת הוא שאנחנו מתייחסים לאירוע הזה כאל אירוע טרור. הרוצח הושפע ממידע קיצוני שמופץ באינטרנט". אובמה הדגיש כי הרשויות בארצות הברית מתייחסות לאירוע כאל "טרור מקומי" והוסיף כי כלי הנשק שבהם השתמש עומאר מטין נרכשו על ידו באופן חוקי לחלוטין.

קודם לכן קרא מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לא להאשים את האסלאם בעקבות הפיגוע. "הדבר הגרוע ביותר שאנחנו יכולים לעשות הוא להתחיל להפנות אצבעות כלפי קבוצה מסוימת או דת מסוימת", אמר. "אלה לא הערכים שלנו".

המועמד הרפובליקני לנשיאות דונלד טראמפ מתח היום ביקורת על הקהילה המוסלמית בארצות הברית וטען כי היא אינה משתפת פעולה עם הרשויות. "אנשים רבים שהכירו אותו הרגישו שהוא מטורלל ושמשהו כזה עלול לקרות", אמר בריאיון ל-CNN. "אנשים שהכירו אותו, אשתו לשעבר ואחרים - הם לא דיווחו. מסיבה מסוימת הקהילה המוסלמית אינה מדווחת על אנשים כמותו".

המועמד לנשיאות הוסיף כי על ארצות הברית לשפר את יכולות איסוף המודיעין שלה כדי למנוע אירועים נוספים כאלה בעתיד. "עלינו לבחון היטב מה קורה בתוך המסגדים, מה קורה בתוך הקהילות האלה", אמר. "האמינו לי, הקהילה מכירה את האנשים האלה שיש להם פוטנציאל 'להתפוצץ'".