יורה אחד, שלוש שעות, 100 נפגעים

הניו יורק טיימס מנסה להבין איך קרה שאדם אחד, חמוש בשני כלי נשק, הצליח לפגוע בכל כך הרבה אנשים במקום אחד - במשך כל כך הרבה זמן. השאלה הבולטת שנותרה בלי מענה - כמה אנשים נהרגו בחילופי הירי ופריצת המשטרה למועדון?

זירת האירוע באורלנדו (משטרת אורלנדו)

פיגוע הירי במועדון ה"פולס" באורלנדו היה הקטלני ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית. אחד מכל שלושה אנשים שהיו במועדון נהרג או נפצע מאש הנשקים של עומאר מאטין. ביום שלאחר האירוע, עולות שאלות לא פשוטות ובהן: כיצד חמוש אחד הצליח לירות כל כך הרבה כדורים ולפגוע בכל כך הרבה אנשים?

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בניו יורק טיימס מדגישים כמה נקודות: הראשונה - המקום היה עמוס מאוד ולאנשים היה קשה מאד לברוח. פרופ' פיט בלייר, שחוקר התנהגות קהל במקרי טרור, מסביר שלרעש ולהיסטריה יש תפקיד משמעותי כגורם למספר מקרי המוות הרב שנגרם. אחד העדים הסביר שבתחילה חשב שמדובר בזיקוקים, אחרים חשבו שהפיצוצים הם חלק מהמוזיקה. כאשר הבינו את המצב - החוגגים התקשו מאוד למצוא את דרכם החוצה.

היורה שהה בזירה במועדון במשך שלוש שעות. המשטרה או קהל החוגגים לא הצליחו לעצור את היורה במשך כל אותן שלוש שעות ארוכות. אדם לנקפורד, פרופסור מאלבמה שלומד את תופעת הירי ההמוני אומר שאחרי הירי הראשון, מאטין יצא מהמועדון וחזר בחזרה כשהוא לוקח עמו בני ערובה ומחריף את המשבר. לנקפורד הדגיש כי בשלב הזה עדיין לא ברור כמה אנשים נהרגו, ולא ברור כמה נהרגו גם מהשלב שבו פרצה המשטרה לתוך מתחם המועדון במטרה לעצור את מסע הירי של מאטין.

רובה סער AR-15, הנשק החביב על מבצעי ירי (חדשות 2)

ברשותו של עומאר מאטין היה נשק אוטומטי מסוג AR-15 שמתאפיין ביכולת לירות ממנו כדורים רבים תוך זמן קצר. בנוסף היו לו מחסניות מוגדלות עם הרבה מאוד קליעים יחד עם אקדח 9 מ"מ. על פי הודעת השוטרים, הנשק הוא נשק ותיק שיוצר למטרות צבאיות, כזה שצבא ארצות הברית עשה בו שימוש עוד במלחמת ויטנאם. הנשק החצי אוטומטי "כיכב" גם בעוד מספר אירועי ירי המוני - כמו בקולנוע בקולורדו, בסאן ברנרדינו ועוד. ניתן לרכוש את רובה הסער הזה בחנויות רבות ברחבי ארצות הברית - כולל בפלורידה.

כוחות המשטרה באירוע (משטרת אורלנדו)

הירי אמש באורלנדו הוא הירי ההמוני השלישי בחומרתו בעולם. ב-2011 פתח אנדרס בריוויק הנורבגי במסע ירי במחנה קיץ והרג 69 בני אדם, רובם ילדים ובני נוער. אירוע דומה התרחש בדרום קוריאה ב-1982 בו נהרגו 58 בני אדם. בשנת 1966 התרחש מה שנחשב לאירוע הירי ההמוני הראשון בארצות הברית כאשר צ'ארלס וויטמן, צלף אמריקני, התבצר במגדל התצפית באוניברסיטת טקסס אוסטין וירה למוות ב-18 בני אדם.