"נראה כמו אדם נורמלי לגמרי"

הוא נולד בניו יורק לזוג מהגרים אפגניים, שטוענים כי כלל לא היה דתי; הוא היה נשוי לתקופה קצרה, וגרושתו מספרת כי היכה אותה - אך גם כי "היה נראה אדם נורמלי לחלוטין"; שמו עלה פעמיים בחקירות FBI, אולם החקירות לא העלו דבר - והוא הורשה לעבוד כמאבטח. מי היה הרוצח מאורלנדו?

עומאר מטין. "נראה נורמלי"

עומאר מטין, הרוצח האחראי לטבח במועדון הגאה Pulse שגבה אתמול (ראשון) את חייהם של 50 בני אדם והוביל לפציעתם של עוד 53 בני אדם, כבר היה תחת עינה הפקוחה של ה-FBI עוד בטרם יצא למסע ההרג, כך התגלה בשעות האחרונות. מטין החל לעניין את הבולשת הפדרלית כבר פעמיים בעבר, ב-2013 וב-2014, אולם בשתי הפעמים החקירה נסגרה לאחר שלא העלתה דבר.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מטין, האחראי לירי ההמוני הקטלני ביותר בהיסטוריה האמריקנית, נולד בניו יורק לפני 30 שנה, ובעבר היה נשוי לאישה מניו ג'רזי. האישה, שהייתה נשואה למטין מאפריל 2009 ועד ליולי 2011, סיפרה לוושינגטון פוסט כי הוא התעלל בה בעקביות במהלך נישואיהם הקצרים. "הוא לא היה אדם יציב", הסבירה, "הוא היה מגיע הביתה ופשוט מתחיל להכות אותי כי הכביסה לא הייתה מוכנה או דברים כאלה".

סוכן FBI סיפר לכתבים כי ייתכן ומטין החל להתקרב לאסלאם הקיצוני - אך גורם בכיר סייג ואמר כי טרם אותר קשר ישיר לדאע"ש, חרף העובדה שארגון הטרור לקח אחריות אל הטבח. בארגון אף הפצירו בתומכיהם לבצע פיגועים במהלך חודש הרמדאן.

נבדק פעמיים - ועבד כמאבטח

ההורים: "אנחנו בשוק כמו כל שאר המדינה"

הוריו של מטין היגרו לארצות הברית מאפגניסטן, אך לדברי גרושתו הוא עצמו לא היה מאוד דתי. "הוא נראה כמו אדם נורמלי לגמרי", הוסיפה. גם אביו של מטין אמר כי לדת לא היה קשר למתקפה - אך לפי דיווחים שונים, מטין התקשר זמן קצר לפני הטבח למשטרה והצהיר בשיחה על נאמנותו לדאע"ש.

האב הוסיף בשיחה עם רשת NBC כי בנו הבחין לפני מספר חודשים בזוג גברים מתנשק במיאמי, והדבר עורר את זעמו. "אנחנו כל כך מצטערים על האירוע הזה", הדגיש, "לא היה לנו מושג שהוא מתכנן דבר כזה. אנחנו בשוק, כמו כל שאר המדינה".

"לא ידענו שהוא מתכנן כזה דבר"

כתריסר ניידות בלתי מזוהות הגיעו לביתו של מטין שבפורט סיינט לוסי שבפלורידה. שכנים סיפרו כי האיש לא הירבה להסתובב באזור. "מעולם לא ראיתי אדם נכנס או יוצא מהבית הזה", סיפרה השכנה ממורד הרחוב, המתגוררת במקום מזה שלוש שנים, "איש מעולם גם לא היה בחצר האחורית של הבית".

למטין היה רשיון לנשק שכן עבד כמאבטח במוסד לעבריינים צעירים. למועדון ה-Pulse נכנס כשהוא חמוש ברובה ציד, באקדח ובכלי נשק לא מזוהה נוסף סביב השעה 2:00 לפנות בוקר במוצאי שבת, והחל לירות לכל עבר. כ-320 איש הצליחו להמלט מהמקום, אך מטין לקח בני ערובה מקבוצה שהתחבאה מפניו בחדר השירותים. צוות ימ"מ שחדר למועדון הצליח לחסל את מטין סביב השעה 6:00 בבוקר.