אחרי הטבח - זעזוע והלם בארצות הברית: "ייאוש מוחלט"

הדגלים הורדו לחצי התורן כאות אבל על הירצחם של 50 בני אדם ופציעתם של עוד 53 בטבח במועדון הגאה באורלנדו. הקהילה המקומית המומה: "עלינו להוכיח שהאהבה תנצח את השנאה". אובמה: "זו מתקפה נגד כולנו". טראמפ קרא לאובמה להתפטר משום שנמנע מלומר "אסלאם קיצוני" בהצהרתו על הירי

הדגלים הורדו לחצי התורן בהוראת הנשיא ברק אובמה וברחבי ארצות הברית התכנסו המונים כדי להתאבל על הירצחם של 50 בני אדם בטבח במועדון של הקהילה הגאה באורלנדו שבפלורידה - במה שהפך למתקפת הטרור החמורה ביותר על אדמת ארצות הברית מאז אירועי ה-11 בספטמבר 2001.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הלם וזעזוע פקדו את באי המרכז הגאה באורלנדו, עם היוודע דבר הטבח הנורא אתמול (ראשון). "זה ייאוש מוחלט", אמר רוב דומיניקו, חבר הנהלה במקום. "עכשיו, יותר מתמיד, כולנו צריכים להתאחד ולהפגין אהבה וחמלה כלפי אלה שנפגעו במתקפה". הוא קרא לציבור לבוא ולהתנדב: "אם אף פעם לא עשיתם זאת - זה הזמן".

המומים ומזועזעים מחוץ לזירת הטבח (רויטרס)

"אני הרוס", אמר צ'אד גריפין, נשיא "קמפיין זכויות האדם" - הארגון הגדול ביותר לזכויות הקהילה הלהט"בית. "הטרגדיה הזו מתרחשת בדיוק כשהקהילה שלנו חוגגת את חודש הגאווה - ועכשיו יותר מתמיד אנחנו צריכים להתייצב כאומה ולהוכיח שהאהבה תנצח את השנאה".

לא רק באורלנדו הכה האבל את האזרחים: במנהטן הגיעו מאות לבר "סטונוול אין" - שהפך לסמל של זכויות הקהילה הגאה ב-1969 לאחר שפשיטה משטרתית הובילה למהומות אלימות ברחובות ניו יורק. "אני מזועזע ועצוב מהמתקפה חסרת ההיגיון שהכתה מוקדם יותר היום באורלנדו", אמר מושל ניו-יורק אנדרו קומו. "בשם כל תושבי ניו-יורק, תפילותינו ומחשבותינו עם הקורבנות ומשפחותיהם".

הנשיא אובמה נשא דברים שעות אחרי הפיגוע: "היום אנחנו מתאבלים, כאמריקנים, על אובדן החיים באורלנדו ועומדים עם האנשים שסבלו ממתקפה נוראית – מתקפה של שנאה. אנחנו עדיין לא יודעים מה המניע מאחורי הפיגוע, אבל מה שאנחנו כן יודעים זה שזהו אדם שפעל מתוך שנאה".

כוחות בזירת הטבח (טוויטר)

"יום עצוב" (רויטרס)

"זה יום עצוב לקהילה הלהט"בית", המשיך הנשיא. "היורה כיוון על מועדון בו אנשים באו ליהנות ולחיות. הם הותקפו במקום שהוא יותר ממועדון – הוא מקום בו אנשים מביעים את עצמם ואת העדפותיהם עם חבריהם. זו מתקפה נגד כולנו", הדגיש.

"היום חווינו את אירוע הירי ההמוני החמור ביותר בתולדות ארצות הברית, שמדגיש עד כמה קל להשיג נשק ולירות במקום ציבורי", הוסיף, "אנו צריכים להחליט מה אנו עושים בעניין. אסור לנו לעמוד אדישים", הצהיר.

הנשיא סיכם את דבריו ואמר כי "בימים הקרובים נלמד על הקורבנות: על החיוך שלהם, הקשרים המשפחתיים שלהם. אנו מתפללים למען משפחותיהם, וצריכים להראות להם שאנו בוחרים בדרכם – ולא בזו של הרוצח שלקח את חייהם. זהו מעשה של טרור ושנאה", סיכם.

המועמד הרפובליקני לנשיאות דונלד טראפ התייחס גם הוא לאירוע הקשה, וקרא לנשיא אובמה להתפטר מתפקידו. טראמפ נימק זאת בכך שאובמה שנמנע מלומר "אסלאם קיצוני" בהצהרה שלו על הירי באורלנדו. "בגלל שהמנהיגים שלנו חלשים, אמרתי שזה עומד להתרחש - זה יהיה גרוע יותר ויותר", אמר. "אני מנסה להציל חיים ולמנוע את מתקפת הטרור הבאה, אנחנו לא יכולים להיות תקינים פולטית יותר".

הרוצח, עומאר מטין

מועדון ה-Pulse (רויטרס)

הדגלים הורדו לחצי התורן (רויטרס)

"לצאת מהמועדון - ולרוץ": כך התרחש הטבח

הפיגוע הרצחני התרחש סמוך ל-02:00 (שעון מקומי). ב-Pulse, אחד המועדונים הגדולים והידועים ביותר בקרב הקהילה הגאה באורלנדו, פלורידה, התקיימה אמש מסיבת נושא לטינית. לפתע, בלי שום סימן מקדים - נפתחה אש תופת לעבר מאות המבלים שגדשו את המקום.

"על כולם לצאת מהמועדון - ולרוץ", נכתב מיד בפוסט שהעלו בעלי המקום לעמוד הפייסבוק של המועדון. אל זירת האירוע הוזעקו כוחות הצלה גדולים. אלא שעומאר מטין (29), ששעות ספורות לאחר מכן יזוהה כרוצח - ניסה להתבצר במקום ולקחת בני ערובה.

שלוש שעות לאחר מכן, בסביבות 05:00 - פרצו השוטרים למקום וחיסלו את היורה תוך שהם מנטרלים חפץ חשוד כמטען שנשא עליו. בתום פעולות ההצלה הודיעו תחילה הרשויות על 20 הרוגים ופצועים רבים נוספים, אך זמן קצר לאחר מכן התבררו ממדי הזוועה: 50 נרצחו, 53 נפצעו.