"הרוצח התקשר למשטרה ונשבע אמונים לדאע"ש"; הארגון נטל אחריות לטבח באורלנדו

רשת NBC: דקות לפני שרצח 50 ופצע 53 בבר הגאה באורלנדו, פלורידה, התקשר עומר מטין למוקד 911 ונשבע אמונים לארגון הטרור. דאע"ש בהצהרה: המחבל משתייך לארגון. אובמה: "מעשה טרור, אדם מלא בשנאה"

דקות ספורות לפני הטבח שבו נרצחו 50 בני אדם במועדון הגאה באורלנדו, פלורידה, התקשר היורה עומאר מטין (29) למוקד החירום 911 ונשבע אמונים לדאע"ש - כך אומרים הערב (ראשון) גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק האמריקנית לרשת NBC. סוכנות הידיעות המזוהה עם דאע"ש: "הארגון נטל אחריות על הטבח".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"היום אנחנו מתאבלים ,כאמריקנים, על אובדן החיים באורלנדו ועומדים עם האנשים שסבלו ממתקפה נוראית – מתקפה של שנאה" – כך הצהיר הנשיא אובמה בנאום קצר לאומה שנשא בעקבות הטבח בו נרצחו 50 בני אדם. "אנחנו עדיין לא יודעים מה המניע מאחורי הפיגוע", הודה, "אבל מה שאנחנו כן יודעים זה שזהו אדם שפעל מתוך שנאה".

"זה יום עצוב לקהילה הלהט"ב", המשיך הנשיא, "היורה כיוון על מועדון בו אנשים באו ליהנות ולחיות. הם הותקפו במקום שהוא יותר ממועדון – הוא מקום בו אנשים מביעים את עצמם ואת העדפותיהם עם חבריהם. זו מתקפה נגד כולנו", הדגיש.

אומה שלמה מזועזעת (רויטרס)

"היום חווינו את אירוע הירי ההמוני החמור ביותר בתולדות ארצות הברית, שמדגיש עד כמה קל להשיג נשק ולירות במקום ציבורי", הוסיף, "אנו צריכים להחליט מה אנו עושים בעניין. אסור לנו לעמוד אדישים", הצהיר.

הנשיא סיכם את דבריו ואמר כי "בימים הקרובים נלמד על הקורבנות: על החיוך שלהם, הקשרים המשפחתיים שלהם. אנו מתפללים למען משפחותיהם, וצריכים להראות להם שאנו בוחרים בדרכם – ולא בזו של הרוצח שלקח את חייהם. זהו מעשה של טרור ושנאה", סיכם.

הירי הקטלני ביותר בהיסטוריה האמריקנית

האירוע הקשה התרחש כשעומאר מאטין, בן 29, פתח באש אוטומטית בבר. סמוך ל-02:00 (שעון מקומי) נכנס מאטין למקום הבילוי - ופתח בירי חסר הבחנה. תחילה הוא ניסה לקחת מספר בני ערובה - אך חוסל. האירוע כבר הוגדר כמקרה הירי החמור ביותר בתולדות ארצות הברית.

היורה, בן למהגרים אפגנים שבעצמו נולד וגדל בפלורידה, הביע בעבר סלידה מהומוסקסואלים - אך במקביל למניע ההומופוביה, המשטרה הודיעה כי היא חוקרת גם קשר של מיטן לארגוני איסלאם קיצוני. עד היוודע כל הפרטים, ניצולי הטבח, כמו גם קרוביהם ואוהביהם של ההרוגים והפצועים, עדיין מנסים לעכל את שקרה.

שוטרים בזירת הפיגוע (רויטרס)

מינה ג'סטיס שוחחה עם רשת "פוקס ניוז" כשהיא מחוץ למועדון מנסה ליצור קשר עם בנה בן ה-30 אדי. לדבריה, קיבלה ממנו מסרון מיד כשהתחילו היריות, בו ביקש שתתקשר למשטרה. בהמשך כתב לה כי הוא מסתתר בשירותים יחד עם מבלים נוספים. "במסרון הבא נכתב 'הוא מגיע', ובזה אחריו 'הוא תפס אותנו, הוא כאן איתנו'. זה היה המסרון האחרון שקיבלתי ממנו".

זירת הטבח (טוויטר)

"אירוע של שנאה". אובמה (רויטרס)

ג'ון אלאמו אמר שהיה בצד האחורי של אחד מחדרי המועדון כשאיש חמוש נכנס לחלקו הקדמי. "שמעתי 20, 40, 50 יריות", סיפר, "המוזיקה הפסיקה". לדברי חוגג נוסף, רוב ריק, התקיפה אירעה זמן קצר לפני סגירת המועדון. "כולם בדיוק שתו את המשקה האחרון שלהם", אמר, כשלהערכתו במקום היו עוד לפחות 100 בני אדם כשהיריות החלו. הוא עצמו זחל לעבר עמדת הדיג'יי, וסיפר כי מאבטח במקום הפיל מחיצה שהפרידה בין אזור הבילוי לאזור לעובדים בלבד, כך שמבלים יוכלו לברוח דרך היציאה האחורית.

"זה היה פשוט מזעזע", סיפר כריסטופר הנסן שהיה בתוך המועדון. הנסן סיפר לרשת CNN כי שמע יריות ברצף, "אחת אחרי השניה. יכול להיות שזה נמשך במשך שיר שלם. זה היה פשוט בום, בום, בום". בעמוד הפייסבוק הרשמי של המועדון קראו לכל השוהים בו "לצאת מהמועדון ולהמשיך לרוץ".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם בצאת השבת הודעת תנחומים: "בשם ממשלת ישראל ואזרחי ישראל, אני שולח את תנחומינו הכנים לעם האמריקני, בעקבות המתקפה הנפשעת אמש על קהילת הלהט"ב באורלנדו. ישראל ניצבת כתף אל כתף לצדה של ארצות הברית בשעה טרגית זו. אנו משתתפים בצערן של משפחות הקורבנות ושולחים איחולי החלמה שלמה ומהירה לפצועים".​