מסע ירי בארצות הברית: 50 נרצחו, היורה היה תחת מעקב

טבח בלתי נתפס במועדון באורלנדו, ארה"ב: "ירי, בכי וצרחות". אם שבנה שהה במועדון: "התחבא וסימס: 'הרוצח מתקרב'". היורה, עומאר מטין (29), ממוצא אפגני, היה תחת מעקב ה-FBI במשך 5 שנים. עוד 53 נפצעו

טבח מחריד במועדון גאה באורלנדו, פלורידה: 50 בני אדם נרצחו ו-53 אחרים נפצעו לאחר שעומאר מאטין, בן 30, פתח באש אוטומטית בבר Pulse. סמוך ל-02:00 (שעון מקומי) נכנס מאטין למקום הבילוי - ופתח בירי חסר הבחנה. תחילה הוא ניסה לקחת מספר בני ערובה - אך חוסל. האירוע כבר הוגדר כמקרה הירי החמור ביותר בתולדות ארצות הברית.

היורה, בן למהגרים אפגנים שבעצמו נולד וגדל בפלורידה, הביע בעבר סלידה מהומוסקסואלים - אך במקביל למניע ההומופוביה, המשטרה הודיעה כי היא חוקרת גם קשר של מיטן לארגוני איסלאם קיצוני. עד היוודע כל הפרטים, ניצולי הטבח, כמו גם קרוביהם ואוהביהם של ההרוגים והפצועים, עדיין מנסים לעכל את שקרה. דיווח: מטין היה תחת מעקב של ה-FBI במשך חמש שנים.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מינה ג'סטיס שוחחה עם רשת "פוקס ניוז" כשהיא מחוץ למועדון מנסה ליצור קשר עם בנה בן ה-30 אדי. לדבריה, קיבלה ממנו מסרון מיד כשהתחילו היריות, בו ביקש שתתקשר למשטרה. בהמשך כתב לה כי הוא מסתתר בשירותים יחד עם מבלים נוספים. "במסרון הבא נכתב 'הוא מגיע', ובזה אחריו 'הוא תפס אותנו, הוא כאן איתנו'. זה היה המסרון האחרון שקיבלתי ממנו".

היורה, עומאר מטין

"נשיא ארצות הברית ברק אובמה עודכן בשאירע", נמסר מהבית הלבן, "מחשבותינו ותפילותינו נשואות למשפחות ולאהוביהם של הקורבנות. הנשיא ביקש לקבל עדכונים שוטפים מה-FBI וגורמים פדרליים נוספים", הוסיפו.

ג'ון אלאמו אמר שהיה בצד האחורי של אחד מחדרי המועדון כשאיש חמוש נכנס לחלקו הקדמי. "שמעתי 20, 40, 50 יריות", סיפר, "המוזיקה הפסיקה". לדברי חוגג נוסף, רוב ריק, התקיפה אירעה זמן קצר לפני סגירת המועדון. "כולם בדיוק שתו את המשקה האחרון שלהם", אמר, כשלהערכתו במקום היו עוד לפחות 100 בני אדם כשהיריות החלו. הוא עצמו זחל לעבר עמדת הדיג'יי, וסיפר כי מאבטח במקום הפיל מחיצה שהפרידה בין אזור הבילוי לאזור לעובדים בלבד, כך שמבלים יוכלו לברוח דרך היציאה האחורית.

"זה היה פשוט מזעזע", סיפר כריסטופר הנסן שהיה בתוך המועדון. הנסן סיפר לרשת CNN כי שמע יריות ברצף, "אחת אחרי השניה. יכול להיות שזה נמשך במשך שיר שלם. זה היה פשוט בום, בום, בום". בעמוד הפייסבוק הרשמי של המועדון קראו לכל השוהים בו "לצאת מהמועדון ולהמשיך לרוץ".

"בחיים לא שמעתי משהו כזה"

"ראינו 70 ניידות בדרך למועדון" (רויטרס)

"רצתי לתוך החנות, בחיים לא שמעתי משהו כז (רויטרס)

גם ריקרדו אלמודובר סיפר ל-CNN על חווייתו במועדון. לדבריו, סביב 2 בבוקר החלו היריות - והוא בקושי הצליח להימלט. "אנשים על הרחבה והבר צנחו לרצפה, וחלקנו שהיינו ליד הבר והיציאה האחורית הצלחנו לחמוק דרך הדלת האחורית ופשוט רצנו", שיחזר, "אני כבר בבית, ומקווה שגם כל השאר יצליחו להגיע הביתה בשלום".

"היריות לא נשמעו כאילו הגיעו מאקדח רגיל, אלא נורו ללא הרף", סיפר אנתוני טורס, שהיה במועדון עם חבריו והצליח גם הוא להמלט מהמקום. "עזבנו את המסיבה במהירות, ראינו יותר מ-70 ניידות משטרה בדרך - זה קרה כל כך מהר, אנשים לא מצאו את חבריהם", הוסיף.

"הבן שלי אמר לי לקרוא למשטרה" (רויטרס)

הלם וזעזוע באורלנדו (רויטרס)

אובמה יקבל עדכונים שוטפים (רויטרס)

חוזה טורס, העובד בחנות דונאטס סמוכה למועדון, סיפר ששמע את היריות בדיוק כשהגיע לעבודה. "זה היה משהו שבחיים לא שמעתי קודם - רצתי לתוך החנות וראיתי הרבה אנשים צורחים ובוכים", תיאר, "כולם רצו החוצה כמו משוגעים, צורחים. לא נתנו לאף אחד להיכנס או לצאת מרגע שנכנסו כוחות הימ"מ".