שי לקוראי העיתון: "מיין קמפף" של היטלר

באיטליה סוערות הרוחות סביב עיתון יומי במילאנו שבחר לחלק לקוראיו את המניפסט של הצורר הנאצי. בעיתון טוענים כי מדובר ב"תרופת המנע האמיתית לרעל הסוציאליזם הלאומני" ומדגישים כי הפרסום כולל הערות ביקורתיות, אולם אפילו ראש הממשלה האיטלקי כינה את המהלך "מטונף"

מיין קמפף. שי מכעיס לקוראים (רויטרס)

זעם באיטליה: העיתון השמרני "איל ג'ורנאלה", היוצא לאור במילאנו, חילק במתנה לקוראים שרכשו את העיתון עותק של "מיין קמפף", המניפסט הנאצי של אדולף היטלר. המהלך עורר את זעמם של רבים במדינה, בהם גם ראשי הקהילות היהודיות.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

העיתון היומי מפרסם לאחרונה סדרות החוקרות את ההיסטוריה של הרייך השלישי, והגן על המהלך בהסבר כי קריאת "מיין קמפף" הוא "תרופת הנגד האמיתית לרעל שהוא הסוציאליזם הלאומני". עורך העיתון אלסנדרו סאלוסטרי אף הדגיש כי הטקסט פורסם לצד הערות ביקורתיות.

ראש ממשלת איטליה מתאו רנצי כינה את מתן הבמה לטקסט הנאצי "טינופת". גם ראשי הקהילות היהודיות במדינה הביעו שאט נפש מהמהלך.

מורים בגרמניה: "לצרף קטעים לספרי הלימוד"

בתחילת השנה החלה הדפסה מחודשת של המניפסט, עם תום זכויות היוצרים עליו שהיו בידי חבל בוואריה - שאסר על הדפסתו. הגרסה המחודשת לספר, בעלת 1,984 עמודים, נערכה על ידי שישה אנשי אקדמיה מהמכון להיסטוריה במינכן. היא הודפסה ב-4,000 עותקים וכוללת 3,700 הערות שוליים שנכתבו על ידי היסטוריונים, במטרה להסביר את התעמולה האנטישמית המשתקפת מהספר.

היטלר כתב את הספר בעיקר בזמן שריצה עונש מאסר בכלא באמצע שנות ה-20, לאחר שניסה לבצע הפיכה בגרמניה. לטענת היסטוריונים, הספר סייע להסביר את האידיאולוגיה הנאצית, בטרם עלתה המפלגה הקיצונית לשלטון במדינה פחות מעשור לאחר מכן.

ארגון המורים במדינה המליץ כי חלקים נבחרים מתוך הספר ישולבו בתוכנית הלימודים של בני 16 ומעלה בתיכונים - הצעה שזכתה לגינוי תקיף של הקהילה היהודית בגרמניה.