אמריקה נפרדת מ "הגדול מכולם" מוחמד עלי

100 אלף איש הגיעו לעיר הולדתו לואיוויל לקחת חלק בהלוויתו. בתום מסע רכוב של ארונו ברחבי העיר, נקבר אגדת הספורט והמנהיג החברתי בטקס מצומצם בסיומו התכנסו עשרות אלפים באולם הארנה בעיר לטקס האשכבה. נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון ושורה של אישי ציבור ודת הגיעו להיפרד ולחלוק לו כבוד אחרון

המונים המתתינו לשיירת הלוויה בעיר (רויטרס)

הספורטאי האגדי מוחמד עלי הובא למנוחות הלילה (שישי) בעיר הולדתו לואיוויל, קאנטקי. בתום מסע לוויה במסגרתו שיירת רכבים בהם רכב הנושא את ארון הקבורה של עלי נסעו ברחבי העיר, כשהם חולפים בנקודות משמעותיות בחייו, התכנסו בני משפחתו ואישי ציבור רבים לטקס האשכבה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מנהיגים פוליטיים ודתיים יחד עם אנשי ספורט וציבור ועשרות אלפי מעריצים הגיעו ללואיוויל קאנטקי. אנשים מכל קצוות החברה התכנסו כדי לחלוק כבוד אחרון לאלוף האגרוף מוחמד עלי, שלצד יכולות האגרוף הפנומנליות זכה לאהדה עולמית כאדם העומד על עקרונותיו.

מוחמד עלי, מי שבעבר ספג ביקורות על המרת דתו לאסלם, והפסיד שלוש שנות אגרוף מאחר וסרב להתגייס לצבא ארה"ב בזמן מלחמת ויאטנם, נפטר השבוע בגיל 74, כאחד האנשים המוערכים ביותר בארצות הברית.

גורמים רשמיים בעיר מעריכים כי 100,000 אנשים הגיעו לחלוק לו כבוד אחרון, מכל רחבי ארה"ב, ומחוץ לה. רבים מהם המתינו בחלקים שונים בעיר שהשיירה שכללה 18 רכבים תחלוף על פניהם כדי להשליך פרחים על הרכב שנשא את ארונו. המעריצים צעקו "עלי!" לעבר הרכב החולף. בתום הסיבוב שעבר בנקודות משמעותיות בחייו וכלל עצירה בפני מאות מעריצים בפתח בית ילדותו, הובא לקבורה בטקס מצומצם כשעל מצבתו מילה אחת "עלי".

"אהב את ההמונים והם אהבו אותו"

טקס האשכבה שנערך לאחר קבורתו הוא אחד הגדולים שנעשו בארה"ב בשנים האחרונות. נשיא ארה"ב ביל קלינטון ומפורסמים רבים נוספים בהם בילי קריסטל, וויל סמית' ומיק טייסון היו בין 20,000 האורחים שמילאו את הארנה בעיר. באולם הגדול התקיים טקס בין-דתי שהחל בתפילות מוסלמיות, וכלל דברים מפי רב וכומר.

לוני עלי, אשתו הרביעית שנישאה לו בשנת 1986 היתה הדוברת הראשונה שהספידה אותו על הבמה בארנה: "הוא נמשך למסכנים ולעזובים. מוחמד התאהב בהמונים והם התאהבו בו". "אם מוחמד לא אהב את החוקים הוא שכתב אותם", אמרה, "דתו, שמו, אמונתו היו שלו לעצב, לא משנה מה היה המחיר".

נשיא ארה"ב ברק אובמה שנאלץ להעדר מהטקס שלח הספד שהוקרא בשמו: "מוחמד עלי היה אמריקה", פתח. "עלי היה מבריק מקורי ומשפיע יותר מכל אדם בן דורו, דמות שלא ניתן היה להמציא, ועם זאת, הוא היה קיים", הוסיף.

הדובר האחרון היה נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון שהצדיע לעלי כ"חייל האוניברסלי של האנושיות המשותפת לכולנו". "אני חושב שהוא החליט בגיל צעיר מאוד לכתוב בעצמו את סיפור חייו. הוא החליט עוד לפני שידע כיצד יעשה זאת, שהוא לעולם לא יהיה מוחלש", אמר עליו קלינטון.