היסטוריה בארה"ב: "נשברה תקרת הזכוכית"

הילרי קלינטון עשתה הלילה היסטוריה כשהפכה סופית למועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית, לאחר שגרפה ניצחונות בבחירות המקדימות בניו ג'רזי וניו מקסיקו. "נשברה תקרת הזכוכית", הצהירה בפני תומכיה, והוסיפה: "טראמפ מנסה לזכות בזכות פחד - אבל אמא שלי לימדה אותי שלא מוותרים לבריונים"

"אנחנו שוברים תקרת זכוכית עכשיו": כך הצהירה לפנות בוקר (רביעי) הילרי קלינטון בעצרת הניצחון שערכה, "הגענו לנקודת הציון. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שלנו שאישה עומדת כמועמדת של מפלגה גדולה". בעצרת, שנפתחה בסרטון העוסק בזכויות נשים, אף החמיאה ליריבה ברני סנדרס, שאת הקמפיין שלו כינתה "מעולה" והוסיפה כי "הדיונים שניהלנו טובים למפלגה הדמוקרטית ולאמריקה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"טראמפ לא מתאים להיות נשיא", אמרה קלינטון לתומכיה, "הוא לא רק מנסה לבנות חומה בגבול מקסיקו - הוא רוצה לבנות חומות בין האמריקאים. הוא יחזיר את ארצות הברית לאחורה. כשהוא אומר שיליד אינדיאנה ממשפחה מקסיקנית לא יכול לכהן כנשיא, הוא טועה; כשהוא קורא לאישה 'חזירה', הוא טועה. הוא מנסה לנצח בזכות הפחד", הטיחה, "אמא שלי לימדה אותי לא לוותר לבריון, וזה בדיוק מה שאני עושה עכשיו".

את העצרת קיימה קלינטון לאחר שבבחירות המקדימות בניו ג'רזי ובניו מקסיקו כבר גברה על סנדרס, שצפוי לפטר חלק נכבד מהצוות שלו כבר בימים הקרובים. הסנאטור מוורמונט אמנם זכה בבחירות המקדימות בצפון דקוטה טככל הנראה גם במונטנה, אולם הדבר לא צפוי לשנות באופן כלשהו את התוצאות הסופיות בהתמודדות בין השניים. קלינטון צפויה לגבור על סנדרס גם בבחירות המקדימות בדקוטה הדרומית בהן נערכו בחירות מקדימות הלילה. עם זאת, בקליפורניה - בה מספר צירים משמעותי - טרם הסתיימה ספירת הקולות, וסקרים מקדימים העידו כי צפוי להיות קרב צמוד בין השניים. מהבית הלבן נמסר כי הנשיא ברק אובמה כבר התקשר לברך את קלינטון על הבטחת מועמדותה, וייפגש עם סנדרס בהמשך השבוע לבקשת הסנאטור.

מסרב לפרוש. סנדרס (רויטרס)

עם תום ספירת הקולות בכלל המדינות, תוכרז הילרי קלינטון באופן רשמי כמועמדת הדמוקרטית לנשיאות ותחולל היסטוריה בהיותה האישה הראשונה מטעם מפלגה גדולה שתרוץ לתפקיד הנשיאה. השאלה שנותרה פתוחה היא האם תשיג קלינטון ניצחונות סוחפים על מנת להתחזק לקראת ההתמודדות מול דונלד טראמפ בבחירות הכלליות. החשש של קלינטון הוא שסנדרס, שאפסו סיכוייו לזכות במועמדות אך מתעקש להמשיך במרוץ עד לוועידה הדמוקרטית בחודש הבא, יוביל לכך שלא תשיג ניצחונות גדולים ומרשימים - מה שעלול לפגום בפופולריות שלה.

ואכן, רגעים ספורים לאחר נאומה של קלינטון הבטיח סנדרס כי ימשיך להתמודד: בנאום מול תומכים בקליפורניה אמר כי ירוץ גם בבחירות המקדימות באזור וושינגטון הבירה וימשיך במאבק הפוליטי עד הועוידה הדמוקרטית ביולי. "אנחנו הולכים להמשיך ולהילחם כדי לנצח בוושינגטון, לא נוותר על הקרב". סנדרס הוסיף כי "אסור שטראמפ יהיה נשיא".

מנגד, מי שיכול להרגיש יותר נינוח הוא דווקא מי שבתחילת המרוץ סומן כמועמד הכי לא רציני, דונלד טראמפ. איל הנדל"ן שכל מתחריו פרשו, התמודד הלילה נגד עצמו. בנאום שלאחר ניצחונו בניו ג'רזי בחר איל הנדל"ן לשוב ולתקוף את הילרי קלינטון. "ביום שני אחשוף את כל מה שקשור לבני הזוג קלינטון, זה יהמם אתכם. הילרי קלינטון מעורבת עם כספים זרים ודואגת לאינטרסים זרים במקום לאומה שלנו". אמר המיליארדר. "אמריקה מפורקת חתיכה אחרי חתיכה. אנחנו מרוששים. התשתיות שלנו מפורקות, אנשים מיואשים. הדבר האחרון שאנחנו צריכים זו הילרי שתמשיך את האסון שנקרא אובמה".

קלינטון הוכרזה כמועמדת - אבל עדיין מחכה

על פי ספירת סוכנות הידיעות AP, מזכירת המדינה האמריקנית לשעבר השיגה כבר שלשום את מניין הצירים הדרוש על מנת להפוך למועמדת המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית. עד כה יש ברשותה 2,384 צירים - אחד יותר מהמספר הדרוש, אלא ש-572 מהם הם של צירים עצמאיים. חלק מהם, שעד כה נמנעו מהבעת דעה, הכריזו בפני סוכנות הידיעות על כוונתם להצביע לקלינטון בוועידת המפלגה בחודש יולי בפילדלפיה.

צפוי להמליץ על קלינטון. אובמה (רויטרס)

"לפי החדשות, אנחנו על סף רגע היסטורי וחסר תקדים", אמרה אתמול קלינטון במהלך כינוס בקליפורניה. "עדיין יש לנו עבודה רבה, אנחנו ניאבק על כל קול בשש המדינות, במיוחד כאן בקליפורניה". רובי מוק, מנהל הקמפיין של קלינטון, אמר כי מדובר ב"אבן דרך חשובה" עבור המתמודדת ועבור ארצות הברית.

סנדרס לא מרים ידיים: "המועמד הכי חזק מול טראמפ"

מנגד, המועמד השני לראשות המפלגה הדמוקרטית ברני סנדרס מסרב להתייאש. לאחר הפרסום על הישגה של קלינטון הודיע דוברו של הסנאטור כי ספירת קולות הצירים לפני הוועידה היא "מהלך שגוי והסקת מסקנות מהירה מדי - עבודתנו מעכשיו ועד הוועידה היא לשכנע את הנציגים כי ברני הוא המתמודד הכי חזק מול דונלד טראמפ". הסנטור מוורמונט הצהיר כי ינסה לשנות את דעתם של צירי העל עד ועידת המפלגה בחודש הבא. ההערכה היא כי הסיכויים לכך נמוכים מאוד.

המאבק הבא: מול המועמד טראמפ (רויטרס)

אם לא תהיינה הפתעות מיוחדות, צפויה מזכירת המדינה האמריקנית לשעבר להתחרות על ליבם של האמריקנים מול דונלד טראמפ, המועמד המשוער של המפלגה הרפובליקנית בבחירות לנשיאות ארה"ב בחודש נובמבר. סוכנות AP הודיעה לפני כשבועיים כי גם טראמפ הבטיח למעשה את המועמדות, לאחר שצירים עצמאיים הצהירו על תמיכה בו.