"סוכל פיגוע במשחקי היורו בצרפת"

הרשויות באוקראינה עצרו צעיר שניסה להבריח חומרי נפץ ותכנן מתקפת טרור במשחקי היורו שיחלו השבוע. מחקירתו של החשוד, צרפתי בן 25, עולה כי שקל לפגוע גם במטרות יהודיות בצרפת. צפו בתיעוד המעצר הדרמטי

תיעוד - מעצר החשוד בתכנון פיגועים בזמן טורניר היורו: שירותי הביטחון של אוקראינה דיווחו היום (שני) שאזרח צרפתי נעצר בעת שניסה להבריח חומרי נפץ בגבול פולין. על פי הדיווחים, האיש תכנן מתקפה על יעדים הקשורים למשחקי היורו שייפתחו השבוע וגם לעבר מטרות יהודיות במדינה. כמו כן נודע כי ישראל ביקשה פרטים מהשלטונות האוקראינים לגבי המעצר והפרטים העולים מהחקירה של הצעיר הצרפתי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש שירותי הביטחון של אוקראינה, וסילי גריטסאק, הוסיף: "מדובר בהישג משמעותי". גריטסאק הוסיף כי העצור, פעיל ימין קיצוני, תכנן מתקפה על 15 יעדים - כולל מבני ממשלה ומטרות יהודיות ומוסלמיות בצרפת. "הוא דיבר באופן שלילי על פעולות ממשלתו, על הגירה המונית ועל התפשטות האסלאם - הוא גם סיפר על כוונותיו להוציא לפועל מתקפות".

הנשק שנתפס אצל החשוד

על פי הדיווחים, מדובר בצעיר בן 25 שנעצר ככל הנראה ב-21 במאי בגבול. במכוניתו נמצאו עשרות קילוגרמים של חומרי נפץ, קלצ'ניקוב, כוונות אופטיות ומטול רימונים - אך דבר מעצרו נודע רק השבוע, והיום הרשויות באוקראינה חשפו פרטים מהחקירה. גם בצרפת פשטו על ביתו של החשוד, שטרם נודע אם פעל לבד או במסגרת ארגון כלשהו.

כוננות בצרפת (רויטרס)

האם החשוד יוסגר לצרפת?

גורמים שונים דיווחו כי מטרת הצעיר הייתה לרכוש אמל"ח ולהשתמש בו לצורך ביצוע פיגועים בתוך צרפת. הצעיר עצור בידי שלטונות אוקראינה וממתין להסגרה לצרפת.

לפני כשבוע וחצי העריך האנס גיאורג מאסן, ראש ארגון המודיעין הגרמני, כי דאע"ש מתחמש לקראת מתקפת טרור גדולה במהלך משחקי גביע אירופה בכדורגל בקיץ הקרוב. עם זאת, הוא הוסיף כי אין כל איום קונקרטי על מיקום או זמן ספציפיים למתקפה. גם מחלקת המדינה האמריקנית הזהירה את אזרחיה ממתקפות טרור באירופה במהלך הקיץ - בדגש על הטורניר היוקרתי.

אילוסטרציה (רויטרס)

טורניר הכדורגל אמור להיפתח ב-10 ביוני ויימשך כחודש בעשרה אצטדיונים ברחבי צרפת. בטורניר צפויים להתקיים 51 משחקים בהם יצפו כ-2.5 מיליון בני אדם.