אובמה: "עלי היה הגדול מכולם - נקודה"

נשיא ארה"ב ספד למוחמד עלי והדגיש כי מקומו מובטח לצד מנהיגי זכויות אדם כמו מרתין לותר קינג ונלסון מנדלה: "הוא עמד על שלו כשזה היה קשה ודיבר בקול רם וברור כשאחרים שתקו". בתו של עלי: "שמחה שאבי לא נאבק יותר, הוא במקום טוב יותר"

"עלי נלחם עבורנו", אובמה (רויטרס)

"מוחמד עלי היה הגדול מכולם, נקודה" - כך אמר היום (שבת) נשיא ארה"ב ברק אובמה שספד למתאגרף האגדי ואחד הספורטאים הגדולים בהיסטוריה בעקבות מותו לפנות בוקר לאחר מאבק ממושך במחלת הפרקינסון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אובמה, שסיפר כי הוא מחזיק בזוג כפפות אגרוף ובצילום של עלי, אמר בהצהרה לא שגרתית בעלת אופי אישי כי "מוחמד עלי עמד על שלו כשזה היה קשה ודיבר בקול רם וברור כשאחרים שתקו".

"הוא היה אדם שנלחם עבורנו", אמר נשיא ארה"ב שציין כי מקומו של עלי בפנתאון של מנהיגי זכויות האדם לצד מרתין לותר קינג ונלסון מנדלה.

"הקרבות שלו מחוץ לזירה עלו לו בתארים ובמעמד הציבורי שלו, הם יצרו לו אויבים מימין ומשמאל זיכו אותו בגינויים וכמעט עלו לא במאסר", הוסיף אובמה. "אבל, עלי דבק בעמדותיו וניצחונו עזר לנו להתרגל לאמריקה שאנו מכירים כיום".

בתו של עלי, מריום, אמרה היום כי "אני שמחה שאבי לא נאבק יותר. הוא במקום טוב יותר".

זוכרים את עלי (רויטרס)

מתאגרף העבר ג'ורג' פורמן שב-1974 הפסיד לעלי בקרב על תואר אלוף העולם בזאיר שבאפריקה, במה שנחשב לאחד מאירועי הספורט הגדולים בהיסטוריה, נפרד ממי שהפך בשנים האחרונות לחבר קרוב.

"מוחמד עלי היה אחד המאנשים הטובים שפגשתי", אמר פורמן. "אין ספק שהוא היה אחד האנשים הכי טובים שחיו בעידן שלנו, להגדיר אותו רק כמתאגרף זה חוסר צדק".