פריז מתחת למים: יוכרז "אסון טבע"

שבוע לפני פתיחת אליפות אירופה בכדורגל בצרפת נהר הסן בבירה הגיע למפלס הגבוה ביותר שלו מזה 35 שנה והמדינה מתמודדת עם שיטפונות הרסניים שכבר גבו קורבנות. הצבא הוזעק לסייע במבצעי חילוץ והצלה והנשיא הולנד צפוי להכריז על מצב של אסון טבע שיחייב תשלום פיצויים לנפגעים

שבוע לפתיחת אליפות אירופה בכדורגל בצרפת, נהר הסן בבירה פריז עלה על גדותיו והגיע למפלס הגבוה ביותר שלו זה 35 שנה. נשיא צרפת פרנסואה הולנד צפוי להכריז על "אסון טבע" - מה שיחייב את המדינה להוציא מיליונים על תשלומי פיצויים לבתים ועסקים שנפגעו מהשיטפונות. 16 בני אדם נהרגו עד כה ברחבי אירופה כתוצאה מהשיטפונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרשויות בצרפת אומרות שמפלס המים בנהר הסן החל לרדת מעט אחרי שהגיע לשיאו בלילה - הגבוה ביותר שנרשם מאז 1981 - אבל יישאר בגובה של חמישה מטר יותר מהרגיל במשך כמה ימים.

בשכונות ברחבי הבירה שהוצפו עדיין נערכים מבצעי חילוץ של תושבים שגם הצבא הצרפתי הוזעק לסייע. במוזיאון הלובר המפורסם פונו כ-250 אלף פריטי אומנות שהוחזקו במרתפים מחשש שינזקו במקרה שהמים יחדרו.

תינוק מחולץ בשכונה שהוצפה (רויטרס)

צבא צרפת הוזעק לסייע (רויטרס)

במקביל, ספריות, מוזיאונים ואתרי תיירות מרכזיים בפריז נסגרו ונבחנות תוכניות לפינוי של משרד החוץ הצרפתי ושל הבית התחתון של הפרלמנט במקרה שההצפות יימשכו. הרשויות קראו לתושבים באזורים שהוצפו לגלות ערנות ולהישאר דרוכים בעקבות הערכות כי יקח שבועות למפלס המים לרדת.

16 בני אדם נהרגו ברחבי אירופה (רויטרס)

המדינה תפצה את התושבים שנפגעו? (רויטרס)

ולא רק בצרפת מתמודדים עם ההצפות ההרסניות. גם בגרמניה, ברומניה ובבלגיה גבו השיטפונות קורבנות והותירו נזקים אדירים. השרה לענייני סביבה של צרפת סגולן רואיל אמרה כי מניין ההרוגים במדינה עלול עוד לעלות. למרות אזהרות הרשויות תושבים רבים ותיירים התגודדו על הגשרים במרכז פריז כדי לצפות בזרימת המים האדירה.

שיפונות גם בגרמניה (רויטרס)