המתאגרף האגדי מוחמד עלי הלך לעולמו‎ בגיל 74

אלוף העולם לשעבר באיגרוף מת לאחר מאבק ממושך במחלת הפרקינסון. עלי, שזכה במדליית זהב בגיל 18 והיה אלוף העולם במשקל כבד במשך 7 שנים במצטבר, היווה סמל של חירות, שוויון והצלחה בארה"ב ובעולם

המתאגרף שלא הפסיק לעורר סערות. עלי (רויטרס)

מותו של סמל: המתאגרף האמריקני הנודע מוחמד עלי הלך לעולמו לפנות בוקר (שבת) בגיל 74 - לאחר מאבק ממושך במחלת הפרקינסון. עלי, שהיה מדליסט אולימפי בתחומו, נחשב למתאגרף הטוב ביותר בכל הזמנים במשקל כבד. משפחתו עודכנה בימים האחרונים כי סופו קרוב והגיעה להיפרד ממנו במרכז רפואי אזורי של פיניקס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עלי נולד בינואר 1942. הוא החל להתאמן באיגרוף בעקבות המלצה של שוטר אקראי, כשהגיע לגיל 12. עלי הצעיר, שהתגורר בילדותו בקנטאקי, התלונן במשטרה על גניבת אופניו, והשוטר שרשם את התלונה הציע לו בתגובה להתאמן באיגרוף. עד גיל 18, הוא ניצח ב-100 מתוך 108 הקרבות שהיו לו.

כבר בגיל 18 הוא ייצג את ארצות הברית באולימפיאדת 1960 שנערכה ברומא, וזכה בה במדליית זהב, שכעבור שנים אבדה לו. עלי המשיך להצטיין באיגרוף כשבשנת 1964 זכה לראשונה בתואר אלוף העולם במשקל כבד, ומאז הגן על התואר עד שנת 1967.

עולם הספורט נפרד מאגדה (רויטרס)

נשפט ל-5 שנות מאסר וזכה במדליית החירות הנשיאותית

מוחמד עלי סירב להתגייס לצבא האמריקני בשל דתו המוסלמית, ונשפט לחמש שנות מאסר. כמו כן, נשלל ממנו תואר אלוף העולם. אולם בשנת 1970 נענה בית המשפט העליון בארצות הברית לעתירתו של עלי וזיכה אותו מהאישומים שהיו מיוחסים לו.

בשנת 1974 שב עלי להיות אלוף העולם באיגרוף במשקל כבד, והוא שמר על התואר עד שנת 1978. בשנת 1981 פרש מענף האיגרוף, ולאחר מכן חלה כאמור במחלת הפרקינסון שבה לקה עד יומו האחרון. בשנים האחרונות עסק בפעולות התנדבותיות רבות למען מציאת טיפול למחלה, עבור הספיישל אולימפיקס לבעלי הלקויות ולמען ילדים חולי סרטן.

באולימפיאדת 1996 באטלנטה קיבל עלי מדליית זהב כאות הוקרה וכתחליף למדליה שקיבל בתחילת דרכו המקצועית ואיבד. באולימפיאדת 2012 בלונדון הוא השתתף כאחד מנושאי הדגל האולימפי, וכשבע שנים קודם לכן - הוא זכה במדליית החירות הנשיאותית של ארצות הברית.