סערה בטורקיה: האם ארדואן שיקר אודות התואר האקדמי שלו?

בעוד הנשיא הטורקי טוען לזכאות לתואר אקדמי במחלקה לכלכלה של אוניברסיטת מראמרה ב-1981, מתנגדיו חשפו כי אין לכך עדות ברישומי האוניברסיטה. ואם לא די בעדות הזו - מסתבר שהפקולטה בה ארדואן טוען שסיים את לימודיו נפתחה רק שנה מאוחר יותר. ברשת כבר קוראים לו להתפטר

האם ארדואן זייף את השכלתו האקדמית? (רוייטרס)

נשיא טורקיה רג'יפ טריפ ארדואן עומד במרכזה של סערה חדשה: גורמים במדינה טוענים נגדו כי זייף את תעודת הבוגר שלו מהמחלקה לכלכלה של אוניברסיטת מראמרה. לפי הביוגרפיה הרשמית של ארדואן, הוא סיים את לימודיו במוסד ב-1981 - אך ברחבי הרשת עולות טענות אחרות.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בימים האחרונים הועלו בחשבונות טוויטר מובילים בטורקיה טענות לפיהן ארדואן משקר. ולא רק זה: ציוצים המלווים בהאשטאג #YaDiplomaYaİstifaבטורקית דורשים מהנשיא לוותר על התואר האקדמי שלו בפומבי - או להתפטר מתפקידו כנשיא המדינה. מבין עשרות אלפי הציוצים האלו, בלט קליפ בו המבצע דורש מארדאן לנפק הוכחות מצולמות לכשירות ההשכלה האקדמית שלו.

הצרות של ארדואן לא מסתיימות רק בגזרת הרשתות החברתיות: הרישומים במוסד האקדמי עצמו, ממנו הוא טוען שקיבל תעודת בוגר בכלכלה, מעידים שהמחלקה המדוברת לא הייתה קיימת בעת שבה "סיים" את לימודיו. לרוע מזלו, המחלקה לכלכלה ומדעי הניהול קמה בדיוק שנה לאחר שבה טען לזכאות לתואר, ב- 1982.

אחת הדמויות הציבוריות הראשונות שפקפקו באמינות של השכלתו האקדמית של ארדואן הייתה חבר פרלמנט מהאופוזיציה. במהלך קמפיין הבחירות של 2014 טען חבר הפרלמנט כי הארכיונים של האוניברסיטה נסגרו באופן חריג דווקא בתזמון הזה, לקראת מערכת הבחירות. כשחזר הארכיון לפעולה, הצביע על כך שהתואר של ארדואן לא נמצא ברישומי המוסד.

בנוסף למחאה ברשת ובאופוזיציה, גם בחלקים מהאליטה המשפטית הטורקית לא נותנים לארדואן מנוחה. ראש איגוד השופטים והפרקליטים לשעבר עומר פארוק אמינגאוגלו עתר לוועדת הבחירות המרכזית בדרישה להדיח את ארדואן. הוא קרא לתובע הכללי של אנקרה להתחיל בהליכים משפטיים נגד ארדואן בנימוק של שימוש כוזב במסמכים רשמיים לכאורה - אך טרם התקבלה תשובה לדרישה הזו.