טראמפ בלחץ: הילרי פותחת פער

לאחר שבחודש שעבר הסתמן תיקו בין השניים, סקר חדש מאפשר לקלינטון - שנמצאת תחת מתקפה בשל פרשת המיילים - לחייך מעט, ומעניק לה יתרון דו ספרתי. חילופי ההאשמות בין השניים נמשכים: "היא צריכה לשבת בכלא"

בשורות טובות למתמודדת הדמוקרטית, שטרם הבטיחה את המועמדות: סקר חדש שפורסם אמש (שישי) בארצות הברית מעניק לה יתרון משמעותי על דונלד טראמפ - לאחר תקופה בה הפער בין השניים היה קטן. סקר נרחב של סוכנות הידיעות "רויטרס" יחד עם מכון Ipsos מצא כי בקרב האמריקנים ש"ככל הנראה יצביעו", קלינטון מובילה בפער של 46% לעומת 35%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רק בחודש שעבר סקר שפורסם ניבא תיקו בין השניים בקרב קולות הציבור, למרות שלפי שיטת הבחירות הקובעת בארה"ב יכול לנצח גם מועמד שקיבל פחות קולות - כל עוד ניצח במדינות הגדולות.

19% נוספים מבין הנשאלים אמרו כי הם אינם תומכים באף אחד מהשניים. הסקר נערך בקרב 1,421 אמריקנים במהלך השבוע האחרון - בו השניים החליפו מהלומות והאשמות.

יש לציין כי השניים טרם הבטיחו את המועמדות הרשמית אך הם קרובים מתמיד: טראמפ השיג את מספר הצירים הדרוש וככל הנראה המפלגה לא תוכל להדיח אותו, וגם הילרי שעדיין נאבקת בברני סנדרס מתקרבת ליעד. בשבוע הבא, בהצבעה בקליפורניה, קלינטון מקווה לבטל את הסיכויים של סנדרס ולדחוק אותו מהמרוץ.

לא נבהל מהמתקפה. טראמפ (רויטרס)

"רוצים את האצבע של טראמפ על הכפתור?"

אתמול תקפה קלינטון בחריפות את טראמפ והזהירה מפני האפשרות שתהיה בידיו השליטה על הארסנל הצבאי של ארצות הברית. "איננו רוצים שטראמפ יתקרב לכפתור האדום", אמרה קלינטון בנאום בחירות שנשאה בסן דייגו.

קלינטון טענה כי טראמפ חסר ניסיון וכי הוא אינו מסוגל לקבל את ההחלטות הנוגעות למצבים ביטחוניים ולמדיניות החוץ. היא הביא כדוגמה את הלילה שבו חוסל אוסמה בן לאדן בפשיטה של הקומנדו האמריקני בפקיסטן: "דמיינו שטראמפ יושב בחדר המצב ונדרש לקבל החלטות בנוגע לחייהם של חיילים אמריקנים".

קלינטון המשיכה להטיל ספק ביכולותיו של טראמפ לנהל מערכות צבאיות. "דמיינו שהוא יכול היה להשתמש לא רק בחשבון הטוויטר שלו כשהוא כועס, אלא בארסנל הגרעיני של ארה"ב", תהתה. "האם אנחנו באמת רוצים את האצבע שלו בקרבת הכפתור? להפוך את דונלד טראמפ למפקד העליון - תהיה טעות היסטורית".

קלינטון התייחסה גם להתבטאויותיו הקודמות של טראמפ נגד נשים ומהגרים וטענה כי הוא מעודד התנהגות המערערת את הזהות האמריקנית. בנאומה פנתה קלינטון לטראמפ ואמרה: "בכל פעם שאתה מעליב מוסלמים אמריקנים או מהגרים מקסיקנים, זכור שרבים מהם נמנים עם כוחות הצבא שלנו".

יתמוך בטראמפ. פול ריאן (רויטרס)

פול ריאן: "אצביע לטראמפ"

קלינטון התייחסה גם לתכניותיו של טראמפ לפעולה נגד המדינה האסלאמית, וטענה כי מעצם הדמוניזציה שהוא מבצע לציבור המוסלמי, הוא משחק לידי ארגון הטרור. "הוא משחק ישירות לידיים של דאע"ש", אמרה. "זה ניצחון אדיר לארגון הטרור. אנחנו לא יכולים לקחת את הסיכון הזה, זו אינה תכנית מציאות - אלא המציאות עצמה".

בהמשך פנתה קלינטון לבוחריה ואמרה: "אל תתנו לאף אחד להגיד לכם שאמריקה אינה גדולה ונהדרת. דונלד טראמפ לא מבין את מה שקורה במדינה. הבחירות האלה הן בין שני חזונות שונים מאוד - פחד נגד תקווה, ייאוש מול ביטחון". טראמפ לעג לנאומה ואמר: "היא צריכה למכור את הנאומים שלה, למעשה היא צריכה להיות בכלא" - והתייחס בכך לפרשת המיילים שקלינטון הסתבכה בה.

בתוך כך, יו"ר בית הנבחרים והבכיר הרפובליקני פול ריאן שסירב עד כה להצהיר על תמיכתו בטראמפ פרסם טור בעיתון אמריקני ובו אמר כי הוא תומך במועמד. "אני בטוח שהוא יעזור לנו להפוך את הרעיונות שבאג'נדה שלו לחוקים שיעזרו לשפר את חייהם של האמריקנים. לכן אצביע עבורו". ריאן ציין שהוא וטראמפ לא מסכימים על הכל והדגיש כי במקרה הצורך הוא ירגיש חופשי לומר את מה שהוא חושב על המתמודד והצהרותיו.