הילרי תוקפת את טראמפ: "אסור שיתקרב לכפתור האדום"

בנאום תקיף וביקורתי הזהירה הילרי קלינטון מהאפשרות שיריבה הרפובליקני ישלוט על ארסנל הנשק הגרעיני של ארה"ב: "למנות את טראמפ למפקד העליון תהיה טעות היסטורית". יו"ר בית הנבחרים הודיע: "תומך בטראמפ"

קלינטון בנאום בסן דייגו (רויטרס)

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות הילרי קלינטון תקפה הערב (חמישי) בחריפות את יריבה דונלד טראמפ בנוגע למשנתו המדינית, והזהירה מפני האפשרות שתהיה בידיו השליטה על הארסנל הצבאי של ארצות הברית. "איננו רוצים שטראמפ יתקרב לכפתור האדום", אמרה קלינטון בנאום בחירות שנשאה בסן דייגו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קלינטון טענה כי טראמפ חסר ניסיון וכי הוא אינו מסוגל לקבל את ההחלטות הנוגעות למצבים ביטחוניים ולמדיניות החוץ. היא הביא כדוגמה את הלילה שבו חוסל אוסמה בן לאדן בפשיטה של הקומנדו האמריקני בפקיסטן: "דמיינו שטראמפ יושב בחדר המצב ונדרש לקבל החלטות בנוגע לחייהם של חיילים אמריקנים".

קלינטון המשיכה להטיל ספק ביכולותיו של טראמפ לנהל מערכות צבאיות. "דמיינו שהוא יכול היה להשתמש לא רק בחשבון הטוויטר שלו כשהוא כועס, אלא בארסנל הגרעיני של ארה"ב", תהתה. "האם אנחנו באמת רוצים את האצבע שלו בקרבת הכפתור? להפוך את דונלד טראמפ למפקד העליון - תהיה טעות היסטורית".

קלינטון התייחסה גם להתבטאויותיו הקודמות של טראמפ נגד נשים ומהגרים וטענה כי הוא מעודד התנהגות המערערת את הזהות האמריקנית. בנאומה פנתה קלינטון לטראמפ ואמרה: "בכל פעם שאתה מעליב מוסלמים אמריקנים או מהגרים מקסיקנים, זכור שרבים מהם נמנים עם כוחות הצבא שלנו".

(רויטרס)

קלינטון התייחסה גם לתכניותיו של טראמפ לפעולה נגד המדינה האסלאמית, וטענה כי מעצם הדמוניזציה שהוא מבצע לציבור המוסלמי, הוא משחק לידי ארגון הטרור. "הוא משחק ישירות לידיים של דאע"ש", אמרה. "זה ניצחון אדיר לארגון הטרור. אנחנו לא יכולים לקחת את הסיכון הזה, זו אינה תכנית מציאות - אלא המציאות עצמה".

בהמשך פנתה קלינטון לבוחריה ואמרה: "אל תתנו לאף אחד להגיד לכם שאמריקה אינה גדולה ונהדרת. דונלד טראמפ לא מבין את מה שקורה במדינה. הבחירות האלה הן בין שני חזונות שונים מאוד - פחד נגד תקווה, ייאוש מול ביטחון".

פול ריאן: "אצביע לטראמפ"

בתוך כך, יו"ר בית הנבחרים והבכיר הרפובליקני פול ריאן שסירב עד כה להצהיר על תמיכתו בטראמפ פרסם טור בעיתון אמריקני ובו אמר כי הוא תומך במועמד. "אני בטוח שהוא יעזור לנו להפוך את הרעיונות שבאג'נדה שלו לחוקים שיעזרו לשפר את חייהם של האמריקנים. לכן אצביע עבורו".

"אצביע לטראמפ", ריאן (רויטרס)

ריאן ציין שהוא וטראמפ לא מסכימים על הכל והדגיש כי במקרה הצורך הוא ירגיש חופשי לומר את מה שהוא חושב על המועמד והצהרותיו.