דוח: האקסטזי עושה קאמבק באירופה

אחרי שנים של דעיכה, השימוש בסם אקסטזי נמצא שוב במגמת עלייה באירופה. מדוח חדש עולה שיותר מ-2 מיליון צעירים בגילאי 15-34 עשו בו שימוש בשנה החולפת, ולא רק במסיבות כפי שנעשה בעבר: "הסם חודר למיינסטרים, וזמין יותר ויותר באינטרנט", מזהירה ראשת סוכנות הסמים האירופית

השימוש שוב במגמת עלייה. כדורי אקסטזי (רויטרס)

שובו של הסמיילי: דוח של סוכנות הסמים האירופית מעלה כי בשנה האחרונה חל זינוק בשימוש בסם מסוג אקסטזי, לאחר שנים של מגמת ירידה. השימוש בסם, שנחשב בעבר לסם מסיבות, התפשט גם לשימוש מחוץ לסביבת חיי הלילה ומשתמשים צעירים החלו להיחשף אליו מחדש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשנה החולפת השתמשו כ-2.1 מיליון בני אדם בגילאי 15-34 באקסטזי, או כפי שהוא מכונה כיום לעיתים קרובות MDMA. "אירופה חווה גאות בצריכת הסם, שהיום חזק בהרבה מבעבר", הזהירה ג'יין מאונטניי, ראשת מערך ניתוח המגמות בסוכנות.

מהנתונים שנאספו נמצאה עלייה חדה בשאריות ה-MDMA שנמצאו במי שפכים בערים בהן נמצאה עלייה בשימוש, כמו גם עלייה במספר כדורי הסם שהוחרמו בפשיטות משטרתיות ומספר מקרי המוות שנקשרו לשימוש בסם. בסוכנות מעריכים כי 5.5 מיליון כדורי MDMA נתפסו בשנת 2014 בהולנד לעומת 2.4 מיליון בשנת 2012. במקביל, דווח על איתור מעבדות גדולות לייצור הסם בהולנד ובבלגיה.

השימוש בסם הולך ונהיה נפוץ יותר בברים ובמסיבות משהיה בעבר. לדברי אלכסיס גוסדל, העומדת בראש הסוכנות, "מדובר במגמה מדאיגה במיוחד נוכח העובדה שהסם חודר למיינסטרים, וזמין יותר ויותר בשווקים מקוונים". מדוח אחר נמצא כי הסם הוא מהנרכשים ביותר ב"דארקנט", רשת האינטרנט החבויה.