איזו מדינה הכי ימנית באירופה?

אוסטריה הייתה רחוקה השבוע 16,000 קולות מהתואר המפוקפק - המדינה הראשונה שבוחרת נשיא מהימין הקיצוני אחרי מלחמת העולם השניה. אבל הבחירות שנערכו במדינה השבוע מצביעות על מגמה מדאיגה של ניצול הפחד מגל ההגירה לרווח פוליטי של מנהיגים פופוליסטים. אז באיזו מדינה הכי פוחדים מהשפעות המהגרים?

מועמד הימין הקיצוני של מפלגת החירות האוסטרית היה השבוע במרחק רק 16,000 קולות ממשרד הנשיא, והפיכה לראש המדינה הראשון באירופה של אחרי מלחמת העולם השנייה ששייך לימין הקיצוני. הבחירות האלה הסעירו את אירופה, מנהיגים שנקראים ביבשת "מנהיגים פופוליסטים" מנצלים את הפחד של תושבי מדינות אירופה הוותיקים מהשינויים שמביא איתו גל ההגירה. אבל למרות הכותרות - אוסטריה היא לא המדינה בה הימין הקיצוני הוא החזק ביותר.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

הניו יורק טיימס (האמריקני) בדק השבוע את התמיכה במפלגות הימין על פי אחוזי התמיכה שכל אחת מהמפלגות האלה קיבלה בבחירות שנערכו במדינות. התוצאות אולי יפתיעו את הקוראים- אפילו את אלה שמתגוררים בה, כי המדינה שבה הימין הקיצוני מקבל את אחוזי התמיכה הגדולים ביותר היא דווקא שוויץ. אך חשוב לציין שישנו הבדל בין מפלגת ימין קיצונית שפועלת במדינה מזרח אירופית לכזו שפועלת במערב אירופה.

בגרמניה, מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" שיצאה לדרך לפני שלוש שנים על רקע התנגדות לאיחוד האירופי מצליחה יותר בבחירות האיזוריות, ובבחירות לפרלמנט הגרמני הצליחה לגרוף 4.7% מהקולות. התמיכה במפלגת "השחר הזהוב" היוונית שנוסדה ב-1980 ירדה בבחירות האחרונות ל-7%. חירט ווילדרס הוא הפנים של אחת ממפלגות הימין הקולניות יותר בעשור האחרון - מפלגת החירות ההולנדית שקיבלה 10% מהקולות בבחירות האחרונות. החזית הלאומית הצרפתית של מרין לה פן, גם היא מפלגה וותיקה שנוסדה על ידי אביה האנטישמי של המנהיגה הנוכחית, קיבלה בבחירות האחרונות 14% תמיכה.

גם בסקנדינביה הליברלית הימין צובר תאוצה. "מפלגת הפינים" עם 14% תמיכה היא חלק מהממשלה בהלסינקי, מפלגת הימין השוודית - המפלגה השוודית הדמוקרטית שנולדה מרעיונות של עליונות האדם הלבן זכתה ב13% תמיכה בבחירות האחרונות ב-2014.

בהונגריה מפלגת "יוביק" (JOBBIK) שניצבת בראש המאבק בכניסת המהגרים למדינה זכתה ב-20% מהתמיכה בבחירות ב-2014, היא המפלגה השלישית בגדלה. בין השאר קראה יוביק "לעצור את הניסיונות של ישראל הציונית להשפיע על הונגריה והעולם".  

אבל המפלגה הלאומית הפופולרית ביותר באירופה הייא "מפלגת העם" השוויצרית שמכהנת בממשל בברן, פועלת לבלימת ההגירה, איסור על בניית מסגדים ולבישת בורקה ברחובות מדינת האלפים. המפלגה הימנית קיבלה תמיכה מרשימה של 29% מקולות הבוחרים.