טורקיה מאיימת: נעצור את הסכם הפליטים

הממשל באנקרה מזהיר את האיחוד האירופי כי אם לא יעמוד בהתחייבויותיו ויאפשר מעבר חופשי לאזרחי טורקיה בין מדינות האיחוד, תמשוך גם טורקיה את ידיה מהבטחותיה ותשים קץ להסכם הפליטים. באיחוד מצידם טוענים כי טורקיה טרם עמדה בדרישות שהוצבו לה על מנת לקבל את אשרות המעבר

ישים סוף להסכם? ארדואן (רויטרס)

רק חודשים לאחר שיצא לדרכו הסכם הפליטים בין טורקיה לאיחוד האירופי, באנקרה כבר מזהירים מסיומו. נשיא טורקיה ארדואן הזהיר אתמול (שלישי) כי אם לא תכובד התחייבות האיחוד לאפשר אשרות כניסה לאזרחים טורקים לשטחו, יפסיק גם הוא את קיום החלק שלו בעסקה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת ההסכם, הוצבו בפני טורקיה 72 תנאים על מנת לקבל את זכות המעבר החופשי בין מדינות האיחוד. בתגובה לדבריו של ארדואן מיהרו באיחוד האירופי להגיב ואמרו כי טורקיה טרם עומדת בכל התנאים הללו, בהם שינוי חוקי המדינה הנוגעים לטרור.

"אם זה לא יקרה, שום החלטה או חוק בעניין הפליטים לא יצא מהפרלמנט הטורקי", אמר ארדואן בפסגה העולמית לעניינים המוניטריים באיסטנבול. האיחוד ופעילי זכויות אדם מצידם האשימו את טורקיה כי אינה משנה את חוקי הטרור שלה על מנת שתוכל להגביל את צעדי התקשורת והגורמים האופוזיציוניים, אנקרה כמובן מכחישה.

עוד הוסיף ארדואן כי האיחוד לא עומד בהתחייבותו להעביר סיוע של עד 6 מיליארד אירו לפליטים הסוריים. "אם מסתכלים על כל מה שנעשה עד כה, רואים שהאיחוד לא עומדים בהבטחותיו", תקף ארדואן.