שוטר זוכה מאחריות להרג אזרח שחור – ובבולטימור חוששים ממהומות

ביהמ"ש זיכה את הקצין אדוארד נרו מאחריות למותו של פרדי גריי לאחר שנפצע במהלך מעצר שביצעו שישה שוטרים באפריל אשתקד – וכעת בעיר בולטימור נערכים לאפשרות של מהומות. בארגונים לזכויות המיעוטים זועמים, משפחתו של נורו ובכירי המשטרה מרוצים

המהומות בבולטימור בשנה שעברה. ארכיון (רויטרס)

בית המשפט בבולטימור זיכה אתמול (שני) את קצין המשטרה אדוארד נרו מאשמת אחריות למותו של פרדי גריי, אזרח אפרו-אמריקני, באפריל 2015. כעת חוששים בבולטימור מפריצת מהומות על רקע זיכויו של נרו, יחד עם חמישה משותפיו לסיור בו התרחש האירוע.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במשטרה לוקחים כעת בחשבון כי בעקבות החלטת בית המשפט צפויות לפרוץ מהומות ברחבי העיר. "אנו קוראים לאזרחים לגלות סבלנות ולאפשר לכל התהליך להסתיים", אמרה ראש העיר סטפני רוליג-בלייק. במקרה של פריצת מהומות בעיר, הבטיחה רוליג-בלייק כי כוחות הביטחון מוכנים לכך. "נגן על השכונות שלנו, על העסקים שלנו ועל תושבינו".

ב"ארגון לקידום אנשים צבעוניים", NAACP, המאגד לובי לקידום של אוכלוסיות המיעוטים בארצות הברית, הביעו אכזבה מהתוצאה. "איננו מרוצים מההחלטה אבל אנו מקבלים אותה", מסרה נשיאת הארגון טסה היל-אסטין. היא לא התייחסה לחשש של הרשויות מהתפרצות אלימה בעקבות החלטת בית המשפט, אך הוסיפה: "טחנות הצדק ימשיכו לטחון לאיטן עד שנראה צדק עבור גריי".

חשש כי פסק הדין יוציא אלפים לרחובות. ארכ (רויטרס)

לעומת זאת, סנגורו של נרו מארק זאיון היה שבע רצון מהתוצאה. "נרו, אשתו ומשפחתו מאושרים מכך שהסיוט שלהם נגמר", מסר. "הרשויות בעיר בולטימור מיהרו להאשים אותו כמו גם את חמשת השוטרים הנוספים, בניגוד גמור לעובדות ולמה שקבוע בחוק".

בכירי משטרת בולטימור הגיבו גם כן בסיפוק. "מערכת הצדק האמריקנית אמרה את דברה היום", טען המפקד המקומי קווין דייויס. "אין לי ספק שהתנהגותם של השוטרים בבולטימור הייתה למופת".

האירוע הקשה שהוביל למותו של גריי החל ב-12 באפריל אשתקד. כוח משטרתי ניסה לעצור אותו במהלך סיור שגרתי ובשעת המעצר נפגע גריי בצווארו. הוא מת כעבור שבוע מפצעיו. מיד לאחר היוודע דבר מותו, התפרעו אלפי בני אדם ברחבי העיר. המתפרעים שדדו חנויות, העלו בניינים באש וגרמו לפציעתם של כ-15 שוטרים.

בתום שעה של כאוס פשטו השוטרים על רחובות בולטימור והחלו לרסס גז מדמיע לעבר המתפרעים, שפשטו על חנויות, בתי מרקחת ומרכז קניות ובזזו אותם, בשעה שמסוקי משטרה תיעדו מלמעלה את המתרחש. בעקבות האירועים בוטלו הלימודים בבתי הספר, בתי עסק נסגרו ותנועת הרכבות הופסקה.