הפסד למנהיג הימין הקיצוני באוסטריה

אוסטריה ניצלה ממנהיג ימין קיצוני ראשון באירופה של אחרי מלחמת העולם: נורברט הופר השנוי במחלוקת הוביל בימים האחרונים, אך כיום הודיעו כי יריבו העצמאי וואן דר בלן הוא המנצח. במהלך הקמפיין הופר הסתבך בשקר לאחר שטען כי היה עד לפיגוע בישראל

הנשיא האוסטרי הבא, וואן דר בלן (Sky News)

מהפך באוסטריה - הימין הקיצוני הפסיד ב"פוטו פיניש": התקשורת המקומית הודיעה היום (שני) כי המועמד העצמאי אלכסנדר וואן דר בלן - שנתמך על ידי המפלגה הירוקה האוסטרית - ניצח בקושי את נורברט הופר, מועמד "מפלגת החופש" הקיצונית האוסטרית. באירופה חששו מהתרחיש בו הופר יהפוך לראש המדינה הראשון באיחוד האירופי שמזוהה עם הימין הקיצוני. הופר הודיע כי הוא מקבל את התוצאות והודה לתומכיו הרבים: "תודה על תמיכתכם הרבה. אני כמובן עצוב, אך אישאר נאמן לכם ואמשיך לפעול למען עתיד טוב יותר לאוסטריה".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הפסדנו בקמפיין, אך זו השקעה לטווח ארוך", הוסיף הופר. משרד הפנים המקומי עדכן כי הופר קיבל 49.7% לעומת 50.3% לוואן דר בלן - לאחר ספירת הקולות שהגיעו בדואר. במהלך הקמפיין שלו, נורברט הופר הימני הדגיש שוב ושוב את הצורך הדחוף בפעולה לבלימת ההגירה לאירופה. בדרך לקלפי התעמתו הופר ווואן דר בלן סביב גל ההגירה שהולך ומתגבר: 90 אלף בני אדם, מהגרים ופליטים, ביקשו מקלט באוסטריה בשנה שעברה, 1% מאוכלוסיית המדינה.

90 אלף מהגרים הגיעו לאוסטריה ב-2015 (רויטרס)

אמש, עם ספירת הקולות מהקלפיות - המועמדים עמדו על כמעט תיקו, עם יתרון קל להופר. הוא התייצב מול תומכיו ואמר: "אני רוצה להגיד לכם מה למדתי. בחייו אדם צריך להיות נאמן לדרכו, על פי הערכים הנכונים שבהם הוא מאמין. אני נאמן לדרכי, לדרכה של אוסטריה ולמענה".

"פטריוט אמיתי"

הופר נתפס בשקר במהלך הקמפיין - הוא סיפר שראה בעיניו בישראל אישה מוסלמית שמנסה לפגוע במתפללים בכותל לפני שנתיים, כשלמעשה - מדובר באירוע שבו אישה חרדית לא חמושה מ"נשות הטליבאן" עוררה את חשדם של השוטרים ונורתה בטעות.

הופר בן ה-45, מהנדס תעופה במקצועו, שירת בצבא האוסטרי וטיפס במהלך השנים בשורות מפלגת החירות האוסטרית. הוא היה אחד האנשים הקרובים ביותר של היינץ כריסטיאן שטראכה, שירש את הנהגת המפלגה מיורג היידר ב-2005, ומ-2013 הוא מכהן כנשיא המועצה הלאומית האוסטרית.

הופר נעזר במקל להליכה אחרי תאונת צניחה, הוא נושא אקדח ובאחת התמונות שפרסם בקמפיין הוא נראה עם ילדיו - במטווח. את האקדח הוא נושא גם במהלך עצרות הבחירות ונחשב לנואם מוכשר מאוד. בעבר הוא נראה עם סמלים של "גרמניה הגדולה", שמזוהים עם רעיונות שהשפיעו גם על מייסדי המשטר הנאצי. הוא מקורב למנהיגי ימין אחרים באירופה, ביניהם מרין לה פן הצרפתייה, וחירט ווילדרס ממפלגת החופש ההולנדית שתיאר את הופר כ"פטריוט אמיתי".