ארה"ב ואירופה מבהירות: ניתן לקיים מסחר עם אירן

ארה"ב ומעצמות אירופה קראו לבנקים ולחברות באירופה לחדש את המסחר עם אירן, ובכך למלא את חלקן בהסכם הגרעין - כך נמסר בהצרה שמסרו המדינות. "האינטרס שלנו ושל הקהילה הבינלאומית הוא להבטיח שהסכם הגרעין עובד עבור כל המשתתפים, כולל על ידי מתן הטבות לעם האירני", נמסר בהצהרה

בעקבות שיחות הגרעין: ניתן לקיים מסחר עם (רויטרס)

יותר מחצי שנה עברה מאז נחתם הסכם הגרעין בין אירן לבין המעצמות, במסגרתו הוחלט על הסרת הסנקציות על טהרן בתמורה להקפאת תכנית הגרעין והלילה (שישי) מבהירות ארה"ב ואירופה לבנקים: ניתן לחזור ולסחור עם אירן. למרות ההצהרות, דווקא בארה"ב עדין מגבילים את המסחר מול טהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות שזרם ההשקעות מהמערב לאירן גבר מרגע חתימת ההסכם, אי ודאות בנוגע לכללים גרם לחברות מסחריות רבות להימנע מעסקים עם טהרן ובכך למעשה להמשיך עם הסנקציות. "אנחנו לא נעמוד בדרכה של הפעילות העסקית המותרת עם אירן", נכתב בהצהרה שפרסמו במשותף ארה"ב, צרפת, גרמניה ובריטניה. " לא נעמוד בדרכן של חברות בינלאומיות או מוסדות פיננסיים כל עוד הם ממלאים אחר כל החוקים".

ההצהרה, שפורסמה על ידי מחלקת המדינה האמריקנית, סיפק מידע על היקף הסנקציות שנותרו במקום. "חברות עשויות להמשיך בסנקציות בגלל ספקות או שאלות לגבי עשיית עסקים באירן, ואנחנו מוכנים לספק הבהרות מהירות", נמסר בהצהרה.

"האינטרס שלנו ושל הקהילה הבינלאומית הוא להבטיח שהסכם הגרעין עובד עבור כל המשתתפים, כולל על ידי מתן הטבות לעם האירני. זה כולל גם את חידוש מסחר הבנקים ועסקים אירופיים באירן". יחד עם זאת ארה"ב עדיין מגבילה חברות מסחריות והבנקים בארצה לקיום עסקים עם משמרות המהפכה, וזאת על בסיס החשש להפרת זכויות אדם ומעורבות בטרור.