ניצחון דחוק לקלינטון בקנטאקי

מצביעים באורגון ובקנטאקי ייצאו הלילה לבחור בין קלינטון לסנדרס בבחירות המוקדמות של המפלגה הדמוקרטית. בקנטאקי היתרון של הילרי היה ברור והניצחון שלה היה כמעט ודאי, אך הניצחון שהשיגה לבסוף היה דחוק ביותר. סנדרס מצידו סחף את מרבית הקולות באורגון ורשם לעצמו ניצחון נוסף, גם אם לא אחד שישנה את המשחק

מתקרבים לסוף. קלינטון וסנדרס (רויטרס)

על רקע צניחתה בסקרים האחרונים מול דונלד טראמפ, רשמה הלילה (רביעי) הילרי קלינטון ניצחון נוסף, אך דחוק ביותר, בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית בקנטאקי. באורגון היה זה דווקא סנדרס שזכה במרבית הקולות ורשם לעצמו ניצחון. אצל הדומקרטים, שטרם הכריעו מי יזכה לרוץ כמועמד המפלגה בבחירות לנשיאות בנובמבר, קיוו גם קלינטון וגם סנדרס שהבחירות הלילה בקנטאקי ובאורגון, יביאו שינוי. הילרי רוצה שהסנאטור מוורמונט יפסיד ויפרוש מהמירוץ, ואילו סנדרס מקווה שהתוצאות היום יביאו את הבלתי נתפס, יגבירו את המומנטום שלו ויעמידו את המועמדות הכמעט ודאית של קלינטון בסכנה מסוימת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הכותרות בארה"ב טוענות שהמועמדות של קלינטון אינה עומדת בסכנה אמיתית, משום שיש לה כבר 94% מהצירים הדרושים כדי לזכות במועמדות ביולי הקרוב, והניצחון האחרון רק מקרב אותה צעד נוסף למטרה. אבל קלינטון אינה יכולה לנוח על זרי הדפנה וכעת תתרכז במתקפות נגד המועמד הרפבוליקני דונלד טראמפ, שכבר סימן את הילרי כמטרת הכפשות הקמפיין שלו.

כבר החל לתקוף את הילרי. טראמפ (רויטרס)

בסקרים המוקדמים בשתי המדינות לא נקבע מועמד מוביל חד משמעי. לכן ערכה קלינטון עצרות עד הרגע האחרון. אמש היא אפילו הבטיחה לתומכיה בקנטאקי שבעלה - הנשיא לשעבר ביל קלינטון - ייקח על עצמו את האחריות לעורר מחדש את הכלכלה האמריקנית. "אני רוצה להחזיר את סוג הכלכלה שעבדה עבור כולם ב-1990", היא אמרה.

המצביעים בקנטאקי חילקו 60 צירים ובאורגון ישנם 74 צירים בקופה. הילרי קלינטון נמצאת במרחק של 140 צירים מניצחון, והיא צריכה להשיג רק 14% מהצירים שנותרו. סנדרס, לעומתה, צריך 102%, כלומר הוא יצטרך רצף ניצחונות לא יאומן ותמיכה מצד "צירים מיוחדים" בוועידה ביולי. הילרי מתרכזת כבר עכשיו בנאומיה יותר בטראמפ. אמש, למשל, היא אמרה שהוא "תותח שיורה ללא שליטה, הוא מסוכן".

חוששת מטראמפ. אנג'לינה ג'ולי (רויטרס)

הילרי אמרה שהיא מלאת אמפתיה כלפי ברני סנדרס, אבל לטענתה הוא כבר לא יכול לסגור את הפער ממנה והיא מצפה ממנו להצטרף למאבק ביריב האמיתי של הדמוקרטים, דונלד טראמפ, שהתרכז היום בתקיפה של ראש ממשלת בריטניה, ראש עיריית לונדון ואפילו אנג'לינה ג'ולי שמתחה ביקורת חריפה על עמדותיו האנטי-אסלאמיות ואמרה: "עבורי אמריקה בנויה מאנשים מכל העולם שמתכנסים כאן למען החירות, במיוחד חופש הדת. לכן קשה לי לשמוע התבטאויות כאלו (נגד מוסלמים) ממישהו שמתיימר להיות הנשיא האמריקני".