תעשיית המיליארדים של מבריחי המהגרים

מדוח שמפרסם היום האינטרפול עולים מימדי ההכנסות של רשתות הפשע שהבריחו ב-2015 מיליון מהגרים לשטח אירופה. כך פועלת הרשת שמכניסה מדי שנה 5 מיליארד דולר

סירת פליטים, ארכיון (רויטרס)

מבריחי המהגרים והפליטים הרוויחו יותר מחמישה מליארד דולר מגל ההגירה לדרום אירופה בשנה שעברה: כך קובע דוח של גוף השיטור הבינלאומי, האינטרפול, וגוף השיטור האירופי, האירופול. מהדוח עולה כי 9 מכל 10 מהגרים ופליטים שמגיעים לשטח האיחוד האירופי ב-2015 נעזרו ב"שירותי הנחייה" שמפעילים עבריינים לאורך הנתיבים לכיוון אירופה. על פי הדו"ח, שנת 2016 עשויה להיות מכניסה אפילו יותר עבור המבריחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לתחומי מדינות האיחוד האירופי הגיעו מיליון מהגרים בשנת 2015, ורובם שילמו 3,000-6,000 אירו עבור הברחתם פנימה. על פי הדוח, רוב מארגני ההברחות או המבריחים בעצמם מגיעים מהמדינות של המהגרים, אבל הם מחזיקים באישורי שהייה או אזרחות אירופית.

לרשת הברחת המהגרים יש הנהגה שמתאמת את הפעילות לאורך הנתיבים, מארגנים שיוצרים את הקשרים האישיים עם המהגרים או הרשויות ופושעים שמנצלים את המצב ומסייעים למארגנים, כשחלק מההכנסות עובר לידי גורמי ממשל מושחתים. על פי ממצאי הדוח, ארגוני הברחה גדולים הלכו והשתלטו על השוק ההולך ומתרחב, כך שנוצר בו מעין מונופול חלקי.

פליטים בהונגריה, השנה (רויטרס)

מהנתונים עולה עוד כי מלבד הפליטים שכבר הצליחו להכנס לתחומי מדינות האיחוד, נמצאים עוד כ-800 אלף בני אדם שממתינים בלוב כדי לצאת לדרך הארוכה.

חשש מכניסת פעילי טרור

בתוך כך, נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן אמר היום כי בשטח מדינתו ישנם 2.7 מיליון פליטים. הוא אף טען שהאיחוד לא עומד בתנאי העסקה איתו, וכי בעוד הוא מציל את הפליטים, מדינות אחרות מטביעות אותם.

מחברי הדוח סבורים שבשנה הקרובה מהגרים רבים ינסו להגיע לאירופה בדרך האוויר בעזרת מסמכים מזוייפים. האינטרפול אף הזכיר כי רבים מהנתיבים שבהם מתקדמים המהגרים והפליטים הם אותם הנתיבים שדרכם עוברים גם נשק, סמים ופעילי טרור.