טראמפ קורע את הרפובליקנים מבפנים

בני משפחת בוש, סנאטורים בכירים ומועמדים לשעבר לא מוכנים להתייצב מאחורי המועמד היחיד שנשאר במרוץ הרפבוליקני לבית הלבן. חלקם החליטו שלא יקחו חלק במערכת הבחירות, אחרים חושבים אפילו להריץ מועמד מחוץ למפלגה. צפו - מי נגד מי בימים המכריעים לעתיד המפלגה הרפובליקנית

דונלד טראמפ ממשיך לעורר מחלוקת, הפעם בתוך המפלגה הרפובליקנית. בתום מסע הבחירות הפנים מפלגתי, נותר טראמפ כמועמד האחרון מטעם המפלגה, על אף שחלק מבכירה, כולל נשיאים ומועמדים לתפקיד, לא רוצים לראות את שמו על כרטיס המפלגה בבחירות לנשיאות 2016.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חלק מבכירי המפלגה הביעו סלידה מדעותיו של טראמפ ומיחסו לממשל, אחרים הביעו הסתייגות מסגנונו האישי. כמו כן, ישנם כאלו שסבורים שהאיש שחתום על תכניות ריאלטי ותחרויות יופי, לא יכול לכהן בתפקידים רגישים כמו מפקד הצבא החזק בעולם. "הוא ממש לא שמרן", אמרו.

על פי המגזין "אטלנטיק", לרשות הרפובליקנים עומדות שלוש אפשרויות. הראשונה, לתמוך במועמד המפלגה ולבלוע את הצפרדע. אפשרות נוספת היא לנסות ולקדם מועמד מחוץ למפלגה שיתמודד מול הילארי וטראמפ. אופציה אחרת היא לא לקחת חלק בבחירות ולהסתכן בניצחון של הילרי שנתפסת כהולכת בדרכו של הנשיא אובמה.

כך למשל, הנשיאים לשעבר לבית בוש טענו כי הם לא מתכוונים להביע תמיכה בטראמפ. "הם לא מתכננים להשתתף או לדבר במערכת הבחירות הזו", אמר אחד מהמקורבים למשפחה. טראמפ האשים פעמים רבות במהלך הקמפיין את בני המשפחה במדיניות כושלת. מנגד, ג'ב בוש, מושל פלורידה שניסה להתמודד מול טראמפ במרוץ, שיגר לעברו האשמות רבות, ואף אמר באחת ההזדמנויות כי "יש לאשפז את האיש".

קול בולט נוסף מטעם מתמודדי העבר במפלגה הוא של מיט רומני, שהפסיד בבחירות מול הנשיא אובמה ב-2012, וכבר הצהיר שכלל לא יגיע לוועידה הלאומית הרפובליקנית בקליבלנד. בנוסף דווח כי הוא גם שוקל אם לנסות ולגייס מועמד נוסף מחוץ למפלגה.

(ארכיון) (רויטרס)

מתנגד אחר מבין שורות המפלגה הוא הסנאטור הרפבוליקני מדרום קרוליינה לינדזי גרהאם, שהכריז שלא יצביע בבחירות הקרובות. גרהאם דומה בדעותיו לקובעי מדיניות אחרים במפלגה כמו אריק אריקסון, ביל קריסטול או ליאון וולף.

"טראמפ רפובליקני - אני רפובליקני"

לעומתם, בוב דול שהפסיד לקלינטון ב-1996 לא חושש להתייצב מאחורי טראמפ. הוא אומנם לא מתלהב מהמועמד הקולני, אבל אומר שצריך לתמוך בו, בעיקר כדי לבלום את הילארי קלינטון. לדברים הצטרף גם דיק צ'ייני שכיהן כסגן הנשיא בממשל בוש, למרות שבעבר טען כי טראמפ "יותר מידי כמו ליברל דמוקרט".

בכירים נוספים כמו מייק האקבי, ריק פרי, מיטש מקונל ועוד דמויות במפלגה, בחרו לתמוך בטראמפ למרות שיש להם ביקורת רבה על ההתנהלות שלו. אפילו ג'ון מקיין שספג מטראמפ ביקורת על נפילתו בשבי, החליט לתמוך בטראמפ, כך על פי המגזין "פוליטיקו". גם שרה פיילין וביל אוריילי התייצבו לצד טראמפ.

טראמפ אומנם מוכר כמיליארדר, אבל הוא עדיין זקוק לתמיכתם של תורמים נוספים מבחוץ, בהם גם בעלי הון המזוהים עם המפלגה הרפובליקנית. בזמן שאנשים כמו פול זינגר ואחרים הודיעו שלא יתמכו בטראמפ ולא יקחו חלק בקמפיין הבחירות, המיליארדר שלדון אדלסון שתמך במועמדים אחרים במהלך הקמפיין הצהיר כי יסייע לטראמפ. "טראמפ הוא רפובליקני - אני רפובליקני, אני אתמוך בו", הבהיר אדלסון.