איילת שקד: "דם יהודי לא יהיה הפקר עוד"

השרה צעדה במחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו יחד עם יותר מ-10,000 בני אדם לזכר המיליונים שנספו בשואה. בצעדה השתתפו בני נוער וסטודנטים מ-28 מדינות מרחבי העולם. השרה איילת שקד לקחה חלק במסע ונשאה דברים: "כעת, אני יכולה לומר בגאווה שאיננו זקוקים יותר לרחמי העולם"

(יוסי זלינגר)

יותר מ-10,000 משתתפים, רובם תלמידי תיכון וסטודנטים השתתפו ב"מצעד החיים" מאושוויץ לבירקנאו, שנערך בפעם ה-28. במצעד השתתפה גם שרת המשפטים איילת שקד שמבקרת בפולין במסגרת אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה. "אין מנוס מלומר זאת , העולם כולו הפקיר את היהודים", אמרה בנאומה, "כעת אני יכולה לומר בגאווה שאיננו זקוקים יותר לרחמי העולם. דם יהודי לא יהיה הפקר יותר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השרה נשאה דברים נרגשים ודיברה על הקושי כאם לשלוח את בעלה ובניה להילחם. "בעומדי כאן, במקום הנורא הזה שממנו לא שבו רבים מבני עמנו, אני מבינה מדוע על בעלי להמשיך לשרת. כשם שברור לי, כך ברור לאביו, שנמצא כאן עמנו, ואיבד את כל משפחתו בשואה".

השרה הידגשיה בנאומה כי הנאצים לא היו מיעוט שולי בחברה הגרמנית, ולא חסכה ביקורת מאומות העולם. "רבים הם השותפים לפשע, הן בחברה הגרמנית והן בחברות שחברו לפשע. מי עם נשק ביד, ומי המתחבא מאחורי שולחנו. מי ביערות, ומי בגטאות. מי במחנות ריכוז, ומי במחנות השמדה. מי בלבשו את חלוק הרופאים, באבסורד שאין גדול ממנו, מי בלובשו את גלימת השופטים ומי בניצוח על התעמולה".

(יוסי זלינגר)

בתוך כך דיברה השרה על חשיבות עמידותה של מדינת ישראל. "אין מנוס מלומר זאת, העולם כולו הפקיר את היהודים", אמרה שקד, "כעת, אני יכולה לומר בגאווה שאיננו זקוקים יותר לרחמי העולם. דם יהודי לא יהיה הפקר יותר. שלוש המילים שבהן נשבע כל יהודי שכף רגלו דורכת במחנה הזה: לעולם לא עוד". 

המשתתפים במסע, בהם יהודים ולא-יהודים, הגיעו מ-40 מדינות ברחבי העולם. הצועדים השנה כללו בין היתר קבוצות של בני נוער מארה"ב, קנדה, בריטניה, צרפת, מרוקו, אוסטרליה ויפן.

מתכוננים למצעד, היום

(דוברות הכנסת)

מצעד החיים נוסד בשנת 1988 על מנת לשפר את הוראת השואה בעולם, באמצעות יצירת חוויה רגשית מחוץ לכתלי בית הספר. כל הקבוצות ילוו במורי דרך מקומיים, מומחים להיסטוריה וניצולי שואה, המאפשרים למשתתפים לא ללמוד על ההרס שגרמה השואה אלא גם לשמוע מאנשים שחוו את הזוועות שביצעו הנאצים.

במקביל אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה נמשכים. בשעה 17:30 תתקיים עצרת תנועות הנוער בבקעת הקהילות, בהשתתפות שר החינוך נפתלי בנט ומאות חברי תנועות הנוער. ב-18:30 יתקיים כינוס עמותת דורות ההמשך בתיאטרון הקאמרי, בה גם תוצג לראשונה ההצגה "אנה".