ראש ממשלת טורקיה התפטר מתפקידו

ראש הממשלה הטורקי דאובוטולו התפטר מתפקידו. מדובר במהלך שיאפשר לנשיא טורקיה ארדואן להמשיך ולנסות לחזק את מעמדו ולקחת לידיו יותר סמכויות שלטוניות. בין המועמדים להחליף את דאובוטולו בתפקיד – גם חתנו של הנשיא שרוצה להפוך לסולטן

דאובוטולו, ארכיון (CNN turk)

כהונתו של ראש ממשלת טורקיה עומדת להסתיים: סוכנויות הידיעות בעולם מדווחות כי אהמט דאובוטולו, ראש ממשלת טורקיה, התפטר היום (חמישי) מתפקידו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, ההחלטה לבצע את המהלך התקבלה לאחר פגישה של יותר משעה וחצי בין נשיא טורקיה ארדואן לבין דאובוטולו. בשבועות האחרונים נרשמת מתיחות בין שני המנהיגים, זאת על רקע אי הסכמות ביניהם באשר לשינוי המשטר בטורקיה.

ארדואן, ארכיון (רויטרס)

ארדואן רוצה להחליף את המשטר הפרלמנטרי הנוכחי ולקבל לידיו יותר סמכויות כנשיא טורקיה. דאובוטולו לא שש לתמוך בכוונותיו של ארדואן, ולאחר עזיבתו צפוי להיכנס לתפקיד אדם שיגבה את ארדואן באופן מובהק.

"אני לא חושב שדאובוטולו יהיה שוב מועמד לראשות הממשלה", אמר מוקדם יותר הבוקר גורם רשמי בטורקיה לסוכנות הידיעות רויטרס. גורם אחר אמר כי "היציאה המוקדמת של דאובוטולו מראה שוב כי הדומיננטיות של ארדואן בממשלה הטורקית היא מוחלטת".

מקורות המקורבים למוסד הנשיאות בטורקיה אמרו כי היורשים האפשריים הם דובר ממשלת טורקיה נומאן קורטולמוס ושר המשפטים בקיר בוזדאג. גם שמותיהם של שר התחבורה בינאלי יילדרים ושר האנרגיה בראט אלבאיראק - חתנו של ארדואן - עלו כמועמדים פוטנציאליים לרשת את דאובוטולו.