ירידה חדה במקרי האנטישמיות ברחבי העולם במהלך 2015

ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, עולה מנתוני מרכז קנטור לחקר האנטישמיות כי בשנת 2015 אירעו רק כמחצית ממספר האירועים האנטישמיים האלימים שהתרחשו בשנה הקודמת: 410 אירועים בהשוואה ל-766. בין הסיבות שהובילו לירידה החדה: גל ההגירה המוסלמי לאירופה

ירידה במספר האירועים האנטישמיים (רויטרס)

ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, מתפרסמים נתונים מעודדים לפיהם חלה ירידה ניכרת באירועים האנטישמיים ברחבי העולם בשנה החולפת. מנתוני מרכז קנטור לחקר האנטישמיות שפורסמו היום (רביעי), עולה כי במהלך שנת 2015 נוטרו 410 אירועים אנטישמיים אלימים - בהשוואה ל-766 אירועים שהתרחשו בשנת 2014 - ירידה חדה של 46 אחוזים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במרכז מדגישים כי זהו המספר הנמוך ביותר בעשור האחרון, אך מנמקים את הירידה התלולה במקרי האנטישמיות בכך שבשנת 2014 יצאה ישראל למבצע "צוק איתן" ברצועת עזה - מה שהוביל לעלייה חדה בגילויי השנאה לישראל וליהודים באותה השנה.

הירידה באירועים האנטישמיים מורגשת במיוחד בשיטות הפעולה השונות, בראש ובראשונה - שימוש בנשק (ירידה של למעלה מ-60 אחוזים) והצתה (ירידה של למעלה מ-50 אחוזים). ירידה חלה גם במקרים בהם לא נעשה שימוש בנשק, ושכללו איומים וונדליזם.

הסיבות לירידה באנטישמיות: הגברת הביטחון - וגל המהגרים

במרכז מונים שלוש סיבות עיקריות לירידה במספר האירועים האלימים על רקע אנטישמי: הגברת אמצעי הביטחון שננקטו מאז פיגועי ינואר 2015 בפריז במערכת העיתון "שארלי הבדו" וב"היפר כשר" והמתקפה על בית הכנסת הגדול בקופנהגן שבדנמרק, חודש לאחר מכן.

אמצעים אלו תוגברו עוד יותר בעקבות מתקפת הטרור בבירה הצרפתית בנובמבר 2015 - וגם במדינות אחרות בהן בלגיה וגרמניה, תוגברו אמצעי האבטחה. עוד הוגבר שיתוף הפעולה הבינלאומי בין אמצעי המודיעין של מדינות שונות.

סיבה נוספת לירידה במקרי האנטישמיות היא גל של למעלה ממיליון מהגרים, רובם מוסלמים מן המזרח התיכון, ששטף בשנה החולפת את יבשת אירופה והסיט את תשומת הלב של הימין הקיצוני הן בשטח והן ברשתות החברתיות.

בנוסף, היותו של מקור הטרור בחוגים מוסלמיים קיצוניים פתח פתח להזדהות או לכל הפחות הבעת אהדה לקהילות היהודיות בישראל ולניתוח שונה של האלימות אותה חווים היהודים והישראלים בעשורים האחרונים.

היהודים אשמים בגל המהגרים?

אך הירידה במקרי האנטישמיות לא אומרת שהתופעה נעלמה. פרופסור דינה פורת העומדת בראש מרכז קנטור אומרת כי אחד הביטויים של האנטישמיות באירופה הוא העובדה שרבים מאשימים את היהודים בגל ההגירה ליבשת. "אנו שומעים לכך סיבות שונות", היא אומרת. "אחת מהן היא הרצון של היהודים לנקות את המזרח התיכון, ולשם כך הם יצרו את העימות בסוריה ואף הקימו את הארגון הרצחני דאע"ש. נימוק נוסף הוא רצון לסכסך בין הנוצרים למוסלמים בעולם, ויש אפילו נימוקים הזויים יותר".

ישנה תופעה מדאיגה של המדינות הסקנדינביות שהחלו להפחית את הוראת השואה בבתי הספר", מסביר יו"ר הוועד המנהל של מרכז קנטור ארי צוקרמן. "במדינות הללו, כתוצאה מלחץ של הקהילה המוסלמית ושל השמאל הקיצוני, בתי ספר נכנעים ומורידים את הנושאים האלו מסדר היום".