טראמפ ניצח באינדיאנה, המרוץ הרפובליקני כמעט סגור

המיליארדר השנוי במחלוקת ניצח את הבחירות המקדימות במדינה והבטיח כמעט באופן סופי שהוא זה שיקבל את המועמדות לנשיאות. המתחרה שהפסיד, טד קרוז, פרש מהמרוץ ואמר: "עשינו כל שיכולנו, המצביעים בחרו דרך אחרת". בצד הדמוקרטי - סנדרס עדיין בעניינים

צוחק מי שצוחק אחרון: לעגו לו, זלזלו בו וחשבו שהוא בדיחה, אבל המיליארדר דונלד טראמפ הוכיח הלילה (בין שלישי לרביעי) שהוא כוח רציני. המועמד ניצח את הבחירות המקדימות באינדיאנה והשיג כמעט באופן סופי את המועמדות לנשיאות ארה"ב. "ניסינו כל שיכולנו, המצביעים בחרו בדרך אחרת", אמר יריבו, טד קרוז כשהודיע על פרישה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי מדגמי כלי התקשורת בארה"ב, זכה טראמפ ב-54% מהקולות, בעוד טד קרוז זכה ב-32% וג'ון קייסיק ב-10% בלבד. קייסיק, המועמד היחיד שנשאר מול טראמפ, חסר כל סיכוי תיאורטי, או מעשי להשיג מספיק צירים כדי לקלקל את החגיגות של המילארדר.

המכשול האחרון של טראמפ הוא אישורה של הוועידה הרפובליקנית, שם לא מחבבים במיוחד את אייל הנדל"ן, אך ספק אם יעזו ללכת נגד רצון הבוחרים. בנוסף, אם יצליח לגרוף עוד כ-200 צירים במדינות שנותרו, גם בוועידה לא יוכלו למנוע ממנו את המועמדות.

ההפסד של קרוז הלילה, כמעט ולא הותיר לו ברירה אלא לפרוש מהמרוץ ולהעניק את ראשות המפלגה לאיל הנדל"ן מניו יורק. לפי המדגמים טראמפ גרף 45 צירים באינדיאנה - מה שמעמיד אותו על 1053 צירים באופן כללי. קרוז, שהמחזיק ב-566 צירים, הבין כי לא יצליח להדביק את הפער וברח להשהות את הקמפיין. 

מקווה לנצח ב"מדינת הזהב". קרוז (רויטרס)

"הלילה לצערי נראה שהנתיב לניצחון נסגר עבורי", אמר קרוז בנאום ההפסד שלו. "ביחד נתנו את הכל באינדיאנה, אבל המצביעים בחרו בנתיב אחר וכך, בלב כבד ובאופטימיות רבה באשר לעתיד האומה שלנו בטווח ארוך, אנחנו משעים את הקמפיין".

בצד המנצח החליט דונלד טראמפ להחמיא לטד קרוז כשאמר כי פגש בחייו מתחרים מדהימים במפלגה הרפובליקנית. "אני לא יודע אם טד קרוז מחבב אותי או לא, אבל הוא מתמודד מדהים. הוא בחור קשוח. יש לו עתיד מדהים לפניו".

"אני יודע שזה קשה, גם לי היו רגעים לא טובים ואני מבין איך הוא מרגיש. הוא היה מתמודד קשוח", אמר טראמפ לפני שהחל לתקוף את מי שנראית כמתחרה הבאה שלו - הילרי קלינטון. "היא לא תהיה נשיאה טובה, היא תהיה נשיאה גרועה" אמר.

מקווה להמשיך במומנטום (רויטרס)

ברני סנדרס נשאר בתמונה הדמוקרטית:

העלבונות שהגיעו מצד טראמפ כנראה לא הדאיגו במיוחד את הגברת הראשונה לשעבר, שהייתה עסוקה בהתמודדות הצמודה מול ברני סנדרס. הסנאטור היהודי מוורמונט ניצח את קלינטון הלילה באינדיאנה כשגרף 53% מהקולות.

למרות הניצחון, ולמרות שלסנדרס עדיין יש סיכוי תאורטי לזכות במועמדות הדמוקרטית, קשה לראות את הסנטור מוחק את הפער מקלינטון. אופן חלוקת הצירים באינדיאנה ובמדינות שבהם עוד יתקיימו בחירות מקדימות הוא יחסי, ולכן כל ניצחון של סנדרס מעניק צירים גם לקלינטון.

על מנת לקבל את המועמדות הדמוקרטית, סנדרס יצטרך לנצח בפער משמעותי ברוב המדינות שנותרו, וגם אז לא בטוח שזה יספיק משום שלקלינטון יותר "סופר-צירים". בנאום הניצחון שלו אמר הסנטור: "בכל בחירות מקדימות, בכל מדינה, אנחנו זוכים בקרב בני 45 ומטה - זה אומר לי שאנחנו מקדמים את הרעיונות של העתיד".

"לא חושב שצריכה להיות הפסקה בבנייה בהתנחלויות"

מוקדם יותר, בריאיון שהעניק לעיתון הבריטי, שנערך לרגל הבחירות המקדימות במדינית אינדיאנה, אמר דונלד טראמפ, כי בניגוד לדעת הממשל האמריקני כיום ובעבר ישראל צריכה לדעתו להמשיך עם המהלך.

בתשובה לשאלה האם לדעתו לא אמורה להיות הפסקה בבנייה בגדה המערבית אמר טראמפ: "לא, אני לא חושב שצריכה להיות הפסקה". "טילים שוגרו לעבר ישראל, וישראל, אני חושב, לא טופלה כראוי על ידי ארה"ב. אתה מבין מה זה אומר, כמה הרסני זה?", תהה טראמפ.

"עם כל מה שנאמר, הייתי רוצה לראות משא ומתן שיוביל לשלום. אנשים רבים אומרים שזה לא אפשרי. אבל אני מתכוון לשלום אמיתי ולא לשלום שנמשך שבועיים ואז הם מתחילים לירות טילים שוב", מיהר טראמפ גם לציין.