ממציא ה"ביטקוין" חשף את זהותו

מדען המחשבים האוסטרלי שם קץ לחרושת השמועות וחשף את עצמו כממציא המטבע הוירטואלי שהסעיר את העולם. "אני לא מחפש פרסום, אבל אני כן רוצה להעמיד דברים על דיוקם", אמר קרייג רייט בראיון לכלי התקשורת

שם קץ לשמועות. קרייג וויט (טוויטר)

חמישה חודשים אחרי שבלוגים שונים טענו כי גילו מי עומד מאחורי הזהות הבדויה "סטושי נקמוטו" כממציא הביטקוין, הודה היום (שני) קרייג סטיבן רייט, מדען מחשבים ואיש עסקים אוסטרלי שהוא אכן היוצר שעומד מאחורי המטבע הממוחשב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר שחשף את זהותו בפני שלוש רשתות טלוויזיה גדולות, פרסם רייט פוסט בבלוג ובו הוכחה להיותו הממציא המסתורי - קוד הצפנה שנוצר בימיו הראשונים של המטבע. "אני לא מחפש פרסום, אבל אני כן רוצה להעמיד דברים על דיוקם", אמר רייט בראיון.

בראיון הסביר רייט כי ההוכחה שהעניק היא עשרה מטבעות שנשלחו למפתח התוכנה האל פיני בינואר 2009 בעסקת הביטקוין הראשונה בהיסטוריה. לטענתו, פיני היה אחד המהנדסים שסייעו לו בפיתוח של פרוטוקול הביטקוין.

המבטע שעורר סערה (רויטרס)

על פי הפרסומים, התרחק רייט ממעורבות פעילה בשוק ובכריית הביטקוין כבר משנת 2010. עם ההכרזה הגיעו לסופן שנים ארוכות של חשאיות וניחושים לגבי זהות ממציא הביטקוין וכעת חוששים מומחים כי הפרת האלמוניות תשנה את הדינמיקה של המטבע. על פי הדיווחים ברשת BBC רשויות המס האוסטרליות פשטו על ביתו של רייט מיד לאחר ההודעה, אך ככל הנראה מסיבות שאינן קשורות להיותו ממציא הביטקוין.

גם באיגוד הביטקוין הישראלי התייחסו לחשיפה ואמרו כי מדובר ברגע מרגש עבור כל מי שעוסק במהפכה הפיננסית האדירה של הביטקוין והמטבעות הדיגיטליים. "עם זאת, חשוב לציין כי את הוכחת הזהות ניתן לעשות בצורה פשוטה ופומבית וכרגע לא ראינו הוכחה כזו המוצגת באופן גלוי", אמר יו"ר האיגוד מני רוזנפלד. "למעשה, אנחנו נשענים על דיווחים של כלי תקשורת, על כך שלהם הוצגה הוכחה. אך עד שזו לא תוצג באופן פומבי ותיבדק לעומק על ידי מפתחי הקהילה לא ניתן יהיה לקבוע זאת בוודאות".