לאחר ההסתבכויות, ראש הלייבור מציג תכנית למאבק באנטישמיות

ראש עיריית לונדון לשעבר ובכיר מפלגת הלייבור קן ליווינגסטון עורר אתמול סערה בממלכה ואף הושעה מתפקידו, וכך גם חברת הפרלמנט נאז שאה - שניהם בגלל אמירות בעייתיות. ראש המפלגה קורבין הכריז על מאבק בגזענות במפלגתו - והורה לחקור את ההתבטאויות בשיתוף הקהילה היהודית

שובר שתיקה – ושובר הרחק מהגל האנטי-ישראלי: ג'רמי קורבין, ראש הלייבור הבריטי, נמצא בימים האחרונים תחת מתקפה ציבורית, לאחר שבכירים ממפלגתו נתפסו בהתבטאויות בעייתיות כלפי היהודים וישראל. הערב (שישי) הוא ניסה לצאת מהמשבר התדמיתי – והציג תכנית למאבק באנטישמיות ובגזענות בתוך מפלגתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יממה לאחר שהשעה את קן ליווינגסטון, טען כי "היטלר היה ציוני", הצהיר קורבין כי יציע קוד פנימי למאבק בתופעות אלו. "אבהיר לראשונה כי פעם כי הלייבור לא תסכים לכל צורה של גזענות, כולל אנטישמיות, בין חבריה", אמר.
התכנית תוגש להצבעה בוועדה המבצעת, בה היה חבר ליווינגסטון, במהלך חודש מאי. כמו כן מתכנן קורבין, שמפלגתו ספגה ביקורת רבה על אמירות קיצוניות, לחקור את המניע לאמירות של ליווינגסטון ושל חברת הפרלמנט נאז שאה, שתמכה בהעברת היהודים לארצות הברית והושעתה.

"תוך חודשיים יוגש דוח, לאחר התייעצות עם הקהילה היהודית ומיעוטים אחרים, כדי לקבוע את העקרונות והקווים המנחים", הוסיף מנהיג הלייבור. "אנחנו מפלגה שמתנגדת לגזענות ביסודה, ויש לנו היסטוריה מפוארת של מאבק בגזענות. פעלתי נגד הנושא כל ימיי, והקהילה היהודית היא חלק מהמפלגה ומהחיים הפוליטיים בבריטניה כבר יותר ממאה שנים".

חבר המפלגה שב וטען: "היטלר היה ציוני" (רויטרס, ויקיפדיה)

מנהיג המפלגה ציין כי ידאג לכך ש"המפלגה תהיה בית חם לחברים מכל הקהילות. אני פעלתי ואמשיך לפעול נגד התופעה". קודם לכן קרא ליווינגסטון להחזיר אותו לשורת המפלגה וטען כי "זו האמת גם אם לא נעים לשמוע אותה". מלבד האמירה השנויה במחלוקת על היטלר והציונות, ליווינגסטון הביע גם תמיכה בדבריה של חברת הפרלמנט ממפלגתו, נאז שאה, שטענה כי יש להעביר את ישראל לארצות הברית.

"השמעתי את האמירות הללו כבר לפני 30 שנה, המפלגה צריכה להחזיר אותי לתפקיד", הוסיף. לדבריו, "יש חברי פרלמנט שמיהרו לגנות אותי כי הם לא מכירים את העובדות - לא מלמדים אותן בבית ספר ישראליים ויהודיים".

הושעתה. נאז שאה (Sky News)

דבריו של ראש עיריית לונדון לשעבר, החבר בוועדה הביצועית-לאומית של הלייבור, מגיעים ימים ספורים בלבד לאחר שנחשף הפוסט שכתבה חברת הפרלמנט נאז שאה בשנת 2014, בו הציעה להעביר את ישראל. ביום רביעי האחרון התנצלה שאה, אך היא הושעתה מכל תפקידיה במפלגה.

בעקבות הפוסט לחץ ציבורי ופוליטי כבד, בהובלתו של ראש הממשלה דיוויד קמרון, הופעל על שאה שתתנצל. במקביל, הופעל לחץ גם על ראש מפלגתה ג'רמי קורבין שישעה אותה מפעילויות המפלגה.

בשבוע שעבר שלחה שאה מכתב רשמי לקהילה היהודית בממלכה בו הביעה התנצלות על דבריה. "בתור מי שמכירה מקרוב מדי את הגזענות והדיכוי זה חשוב שאתנצל בצורה כנה על רעיונות מטופשים שהעליתי בעבר", כתבה במכתב שחלק ממנו אף הקריאה בפני חברי הפרלמנט. למרות ההתנצלות, החליטו ראשי הלייבור להשעות את שאה מהמפלגה עד שתתבצע חקירה בנושא. "ג'רמי קורבין ונאז שאה החליטו במשותף שהיא תושעה מנהלית ממפלגת הלייבור", מסר דובר המפלגה.