הבכיר הבריטי שהושעה: "לא מתחרט, היטלר באמת היה ציוני"

ראש עיריית לונדון לשעבר ובכיר מפלגת הלייבור קן ליווינגסטון עורר אתמול סערה בממלכה ואף הושעה מתפקידו, אך היום הוא שב וטען: "לא פגעתי באף אחד, אלו העובדות - פשוט לא מלמדים אותן בבתי ספר יהודיים". ראש המפלגה: "לא נסבול אנטישמיות"

חבר המפלגה שב וטען: "היטלר היה ציוני" (רויטרס, ויקיפדיה)

"היטלר אכן תמך בציונות, זו האמת גם אם לא נעים לשמוע אותה": אחד מחברי מפלגת הלייבור ומי שהיה ראש עיריית לונדון, קן ליווינגסטון, טען כי "היטלר היה ציוני" והושעה מתפקידו במפלגה. היום (שישי), יממה לאחר שעורר סערה, סירב להתנצל או לתקן את דבריו - ואף טען כי המפלגה צריכה להחזיר אותו לתפקידו כחבר בוועדה הביצועית-לאומית של הלייבור. ראש המפלגה ג'רמי קורבין שבר את שתיקתו והבהיר: "לא נסבול אנטישמיות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבכיר טען אתמול כי כל מה שהיטלר עשה היה חוקי וכי הוא לא היה אנטישמי - ודבריו הובילו לזעם וקריאות גינוי רבות. מלבד האמירה השנויה במחלוקת על היטלר והציונות, ליווינגסטון הביע גם תמיכה בדבריה של חברת הפרלמנט ממפלגתו, נאז שאה, שטענה כי יש להעביר את ישראל לארצות הברית.

היום הוא חזר ל"זירת הפשע" - אולפן רשת סקיי - וסירב לחזור בו. "השמעתי את האמירות הללו כבר לפני 30 שנה, המפלגה צריכה להחזיר אותי לתפקיד". לדבריו, "יש חברי פרלמנט שמיהרו לגנות אותי כי הם לא מכירים את העובדות - לא מלמדים אותן בבית ספר ישראליים ויהודיים".

"גם היהודים רצו לשמור על טוהר אתני"

"אני חושד שרוב חברי הפרלמנט הפרו-ישראליים פשוט חסרי מושג", סיכם ליווינגסטון. "הם, וכמעט כל מי שחבר בקהילה היהודית, גדל בבורות מוחלטת. האמת לא יכולה להיות פוגעת, אם הייתי משקר, זה היה פוגע".

כאשר נשאל כיצד הוא מגיב להאשמות באנשטימיות הסביר ליווינגסטון: "אני אפיק את ההוכחות - קשה למישהו להשעות אותי כשההוכחות האלה קיימות כבר 30 שנה ואף אחד לא השמיע קול". הוא הסתמך בדבריו על ספרו השנוי במחלוקת של ההיסטוריון לני ברנר, חברו הקרוב, בו נטען כי היטלר המשיך במגעים להעברת היהודים לארץ ישראל עד שנת 1941: "הייתה אמונה משותפת לציונים ולנאצים בנושא, הם רצו לשמור על טוהר אתני".

תקף את ישראל בעופרת יצוקה (רויטרס)

לאחר שספג ביקורת על שתיקתו בפרשה, אמר ראש המפלגה קורבין: "בעקבות דאגות רציניות לגבי האופן בו הוא התבטא בריאיון, קיימנו דיון בעניין והחלטנו להשעות אותו והוא ייחקר על ידי המפלגה בעניין. כל מי שחושב שהמפלגה הזו לא נוקטת באמצעים הכי חמורים כנגד אנטישמיות, הוא בפשטות טועה. אנחנו השעינו אנשים במידת הצורך, חקרנו את כל המקרים – אנחנו לא נסבול אנטישמיות בשום צורה שהיא במפלגה".

זוהי אינה התבטאותו הראשונה נגד ישראל של הבכיר הבריטי, שנבחר לראשות עיריית לונדון בשנת 2000. בשנת 2009 הוא תקף את ישראל במהלך מבצע עופרת יצוקה, ואמר כי "היא מבצעת טבח שיטתי של ערבים חפים מפשע". 

הושעתה. נאז שאה (Sky News)

דבריו של ראש עיריית לונדון לשעבר, החבר בוועדה הביצועית-לאומית של הלייבור, מגיעים ימים ספורים בלבד לאחר שנחשף הפוסט שכתבה חברת הפרלמנט נאז שאה בשנת 2014, בו הציעה להעביר את ישראל. ביום רביעי האחרון התנצלה שאה, אך היא הושעתה מכל תפקידיה במפלגה.

בעקבות הפוסט לחץ ציבורי ופוליטי כבד, בהובלתו של ראש הממשלה דיוויד קמרון, הופעל על שאה שתתנצל. במקביל, הופעל לחץ גם על ראש מפלגתה ג'רמי קורבין שישעה אותה מפעילויות המפלגה.

"אלו העובדות", טען ליווינגסטון (רויטרס)

בשבוע שעבר שלחה שאה מכתב רשמי לקהילה היהודית בממלכה בו הביעה התנצלות על דבריה. "בתור מי שמכירה מקרוב מדי את הגזענות והדיכוי זה חשוב שאתנצל בצורה כנה על רעיונות מטופשים שהעליתי בעבר", כתבה במכתב שחלק ממנו אף הקריאה בפני חברי הפרלמנט. למרות ההתנצלות, החליטו ראשי הלייבור להשעות את שאה מהמפלגה עד שתתבצע חקירה בנושא. "ג'רמי קורבין ונאז שאה החליטו במשותף שהיא תושעה מנהלית ממפלגת הלייבור", מסר דובר המפלגה.