העימות החדש בין ארה"ב לאירן

שר החוץ האירני, מוחמד זריף, פנה למזכ"ל האו"ם וביקש ממנו לדרוש מארה"ב להשיב כספים השייכים לארצו. "הרשות המחוקקת מכשירה את הקרקע להתקפות בלתי חוקיות נגדנו", תקף זריף את החלטת ביהמ"ש האמריקני שלא להשיב 2 מיליארד דולר מנכסי אירן המוקפאים ולהעבירם לקרובי ההורגים בפיצוץ מגורי הצי האמריקני בלבנון ב-1983

המתיחות נשמרת. זריף (רויטרס)

למרות הסכם הגרעין, המתיחות נמשכת: שר החוץ האירני מוחמד זריף פנה לפנות בוקר (שישי) במכתב למזכ"ל האו"ם באן קי מון בבקשה לדרוש מארה"ב להשיב לטהרן נכסים בשווי שני מיליארד דולר שהוקפאו במדינה, לטובת פיצוי קרובי המשפחה של קורבנות פיגוע הטרור במעונות הצי האמריקני בלבנון בשנת 1983 - פיגוע אשר יוחס לאירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי זריף, הקפאת הנכסים היא "פעולה בלתי חוקית" של הרשות המבצעת בארה"ב. "הרשות המחוקקת פועלת להכשיר את הקרקע להתקפות בלתי חוקיות נגדנו", כתב זריף. "החלטת בית המשפט האמריקני התקבלה ללא כל בסיס בחוק".

בית המשפט העליון של ארה"ב פסק בשבוע שעבר שלא להשיב לטהרן סכום של שני מיליארד דולר מנכסים אירניים מוקפאים ולהעבירם לידי 241 משפחות אמריקניות, שקרוביהן נהרגו בפיצוץ מגורי הנחתים בביירות שבלבנון בשנת 1983. למרות הכחשות אירן למעורבות בפיגוע היא מעולם לא הגישה כתבי הגנה בדיוני בית המשפט. בשנת 2007 פסק בית המשפט כי על אירן לפצות את משפחות הנרצחים.

נדרש לספק תשובות. באן (רויטרס)

שר החוץ האירני הזהיר את מזכ"ל האו"ם כי המשך "הזלזול הבוטה של וושינגטון" עלול לגרום לארצו לנקוט בצעדי תגובה מידתיים כדי להגן על זכויותיו של העם האירני. מכתבו של זריף מתפרסם לאחר שבימים האחרונים החלה אירן לבקר את אופן התנהלותה של ארה"ב מאז חתימת הסכם הגרעין עם המעצמות.

לפני כיומיים תקף את ארה"ב מנהיגה העליון של אירן, האייתולה עלי חמינאי, וטען כי הסנקציות לא הוסרו, אלא ההיפך. לדבריו, האמריקנים אסרו על מוסדות פיננסים לסחור עם מדינתו ובכך הפחידו גם את האירופאים. "גם אחרי הסכם הגרעין - הם יצרו אירנופוביה".