בכיר בריטי: "היטלר היה ציוני"

ראש עיריית לונדון לשעבר ובכיר מפלגת הלייבור קן ליווינגסטון עורר סערה בממלכה לאחר שטען כי מי שעומד מאחורי שואת יהודי אירופה היה בכלל ציוני. הוא אף תמך בקריאת חברת פרלמנט להעביר את ישראל לארה"ב. זמן קצר לאחר שהשמיע את האמירה השערורייתית הוא הושעה מתפקידו

ליווינגסטון והיטלר. ארכיון (רויטרס, ויקיפדיה)

האמירה הסוערת - וההשעייה: הפרלמנט הבריטי סוער בעקבות אמירה מקוממת של אחד מחברי מפלגת הלייבור ומי שהיה ראש עיריית לונדון, קן ליווינגסטון, שטען כי "היטלר היה ציוני". בעקבות האמירה הושעה ליווינגסטון מתפקידו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכיר הלייבור טען בנוסף כי כל מה שהיטלר עשה היה חוקי וכי הוא לא היה אנטישמי. מלבד האמירה השנויה במחלוקת על היטלר והציונות, ליווינגסטון הביע גם תמיכה בדבריה של חברת הפרלמנט ממפלגתו, נאז שאה, שטענה כי יש להעביר את ישראל לארצות הברית.

"יש קמפיין מתוזמר על הלובי הישראלי נגד כל מי שמותח ביקורת על ישראל", ציין ליווינגסטון בתגובה לסערה. זוהי אינה התבטאותו הראשונה נגד ישראל של הבכיר הבריטי, שנבחר לראשות עיריית לונדון בשנת 2000. בשנת 2009 הוא תקף את ישראל במהלך מבצע עופרת יצוקה, ואמר כי "היא מבצעת טבח שיטתי של ערבים חפים מפשע". 

תקף את ישראל בעופרת יצוקה (רויטרס)

על פי הדיווחים בבריטניה טום ווטסון, סגן מנהיג מפלגת הלייבור, זעם על הדברים וגם הביע חשש כי "האמירות יפגעו בסיכויי המפלגה בבחירות". בכירים נוספים בלייבור ובבית הנבחרים התנערו מדבריו של ליווינגסטון והבהירו כי הצהרות אלו "פוגעות ואינן מייצגות".

דבריו של ראש עיריית לונדון לשעבר, החבר בוועדה הביצועית-לאומית של הלייבור, מגיעים ימים ספורים בלבד לאחר שנחשף הפוסט שכתבה חברת הפרלמנט נאז שאה בשנת 2014, בו הציעה להעביר את ישראל. ביום רביעי האחרון התנצלה שאה, אך היא הושעתה מכל תפקידיה במפלגה.

בעקבות הפוסט לחץ ציבורי ופוליטי כבד, בהובלתו של ראש הממשלה דיוויד קמרון, הופעל על שאה שתתנצל. במקביל, הופעל לחץ גם על ראש מפלגתה ג'רמי קורבין שישעה אותה מפעילויות המפלגה.

הושעתה. נאז שאה (Sky News)

בשבוע שעבר שלחה שאה מכתב רשמי לקהילה היהודית בממלכה בו הביעה התנצלות על דבריה. "בתור מי שמכירה מקרוב מדי את הגזענות והדיכוי זה חשוב שאתנצל בצורה כנה על רעיונות מטופשים שהעליתי בעבר", כתבה במכתב שחלק ממנו אף הקריאה בפני חברי הפרלמנט.

למרות ההתנצלות, החליטו ראשי הלייבור להשעות את שאה מהמפלגה עד שתתבצע חקירה בנושא. "ג'רמי קורבין ונאז שאה החליטו במשותף שהיא תושעה מנהלית ממפלגת הלייבור", מסר דובר המפלגה.