טראמפ: "מורשת אובמה - חולשה וחוסר ביטחון"

המתמודד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב הציג את מדיניות החוץ שלו בנאום תוקפני במיוחד. "חברינו מתחילים להבין שאי אפשר לסמוך עלינו", תקף. "הנשיא שלנו נשא ונתן על עסקה נוראית מול אירן". הוא האשים את אובמה גם במשבר ביחסים עם ישראל: "ידידתנו והדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, קיבלה כתף קרה מהממשל"

"אני היחיד שיודע איך לתקן את מה שאובמה הרס" - כך אמר הערב (רביעי) המתמודד הרפובליקני המוביל לנשיאות, דונלד טראמפ. בנאום בו שטח את משנתו בתחום מדיניות החוץ, הצהיר טראמפ כי "הגיע הזמן לשמוע חזון חדש. מדיניות החוץ שלי תמיד תשים את האינטרס של העם האמריקאי לפני הכל - זה יהיה הקו המנחה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

טראמפ תקף בחריפות את הנשיא המכהן: "אובמה החליש את הצבא ואת הכלכלה במקביל. אנחנו בונים מדינות אחרות ומחלישים את המדינה שלנו - אני היחיד בבחירות האלה שמבין את זה, היחיד שיודע איך לתקן את זה. בעלות הברית שלנו חייבות להשתתף בנטל הכלכלי".

הוא התייחס גם לעסקת הגרעין מול אירן ומתח ביקורת על ההסכם. "העסקה עם אירן היא תוצאה של חוסר רצון לעזוב את השולחן, וכשהצד השני מבין את זה הוא בטוח ינצח", אמר טראמפ. "חברינו מתחילים להבין שאי אפשר לסמוך עלינו. הנשיא שלנו נשא ונתן על עסקה נוראית - אסור שלאירן יהיה נשק גרעיני, פשוט אסור".

קלינטון ואובמה. "מורשת של חולשה"

"הנשיא אובמה לא חבר של ישראל"

"ישראל, ידידתנו והדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, קיבלה כתף קרה מהממשל", המשיך טראמפ. "הנשיא אובמה לא חבר של ישראל. הוא התקרב לאירן והפך אותה למעצמה". לדבריו, "מורשת אובמה-קלינטון היא של חולשה, חוסר ביטחון ובלגן. איפשרנו לארגונים מוסלמיים קיצוניים להשתלט על שטחים, ואפילו לבצע רצח עם".

גם על האיום של דאע"ש היה לו מה לומר. "ימיהם ספורים. אני לא יודע איך ואיפה, אנחנו צריכים להיות בלתי צפויים במלחמה הזו. דאע"ש ייעלמו במהירות אם אהיה נשיא", הבטיח. "אנו צריכים תכנית לבלימת האסלאם הקיצוני, זו מטרה עליונה שלנו ושל העולם. אנחנו צריכים את שיתוף הפעולה של בנות בריתנו בעולם הערבי, העולם מסוכן יותר מאי פעם".

"הילרי קלינטון לא אומרת את המילים 'אסלאם קיצוני'", הטיח טראמפ. "היא לא שלטה במה שקרה בבנגאזי, כשקיבלה את הדיווח היא הלכה הביתה לישון. השגריר שלנו נרצח, ומזכירת המדינה לא עשתה דבר, היא לא הייתה שם כדי לענות לשיחה באמצע הלילה".

"דאע"ש ייעלמו במהירות אם איבחר" (רויטרס)

"מעצמת על צריכה להבין שאיפוק היא עוצמה", הדגיש המתמודד הרפובליקני, "המטרה שלנו היא שלום ושגשוג. אובמה וקלינטון הביאו מדיניות חוץ אומללה, ומצבנו במזרח התיכון חמור מאי פעם, אסון של ממש".

"אני ארצה מדיניות חוץ שכל האמריקאים מכל המפלגות יאהבו, שבנות בריתנו יקדמו בברכה", סיכם. "אני לא אחפש אויבים - אני רוצה שלום לעולם. אמריקה תהיה רודפת שלום, אבל כדי למלא את התפקיד הזה אמריקה צריכה להיות שוב חזקה. אם נצליח, המאה הזו יכולה להיות השלווה ביותר שהעולם ראה אי פעם".