חמנאי: "הסנקציות הוסרו רק על הנייר"

המנהיג העליון של אירן תקף את ארה"ב וטען כי הסנקציות לא הוסרו, אלא ההיפך. לדבריו, האמריקנים אסרו על מוסדות פיננסים לסחור עם מדינתו ובכך הפחידו גם את האירופאים. "גם אחרי הסכם הגרעין - הם יצרו אירנופוביה"

"הסנקציות הוסרו רק על הנייר" (רויטרס)

"ארה"ב והמעצמות הסירו את הסנקציות רק על הנייר", כך טען היום (רביעי) המנהיג העליון של אירן, האייתוללה חמנאי. הוא הוסיף והאשים את האמריקנים ביצירת "אירנופוביה" ובהרחקת משקיעים מהרפובליקה האסלאמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ארה"ב רק הצהירה שהיא הסירה את הנסקציות, בפועל הם מפחידים ומרחיקים מאיתנו משקיעים", כתב חמנאי באתר האינטרנט שלו. בדבריו התייחס האיתוללה להגבלים ששם משרד האוצר האמריקני על מוסדות פיננסיים במדינה לפיהם המסחר עם אירן מוגבל מאוד. בשל הגבלים אלו, נמנעים בנקים אמריקנים מלהשקיע באירן, גם לאחר חתימת הסכם הגרעין.

ניסוי הטילים האירני (רויטרס)

ההחלטה והחשש האמריקני הוביל במהרה למעשים דומים גם באירופה. הבנקים האירופאים ממעטים להשקיע באירן, כשהם בוחנים בעין פקוחה את המעשים של המעצמה מעבר לים.

החלטת הממשל האמריקני לאסור על בנקים לפעול באירן נעוצה בניסויי הטילים שערכה הרפבוליקה האסלאמית והעברת הכספים מטהרן לארגוני טרור כחיזבאללה. הבנקים האירופאיים חוששים לסחור עם גופים באירן, בשל הפחד שיוכנסו "לרשימה שחורה" בארה"ב.