אובמה על שיגור הטיל הבליסטי: "קים לא צפוי ומסוכן"

ימים ספורים לאחר הדיווח על שיגור טיל צפון-קוריאני מצוללת, אמר נשיא ארה"ב שארצו "יכולה להשמיד את קוריאה הצפונית, אך לא תעשה זאת". אובמה הבהיר שארה"ב נערכת לאיום ומשקיעה בפיתוח טכנולוגיות שיבלמו מתקפה מצד קים, אותו כינה "לא אחראי"

קוריאה והמערב בדרך לעימות? (רויטרס)

החזית בין ארה"ב לקוריאה מתחממת: נשיא ארה"ב ברק אובמה התייחס בריאיון בארצו למתיחות בעקבות שיגור הטיל הבליסטי, וכינה את המנהיג הרודן הצפון-קוריאני "בלתי צפוי ופרוע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי אובמה, שהתייחס לאיום הנשקף מצד פיונגיאנג בריאיון לתכנית הבוקר של רשת CBS, קים הוא "אדם לא אחראי באופן אישי". עם זאת, הבהיר הנשיא שיסיים בחודשים הקרובים את כהונתו, כי ארצות הברית "לא תשמיד את קוריאה הצפונית".

"ארצות הברית מקדישה הרבה יותר זמן להתקנת מערכות להגנה מפני טילים", הוסיף הנשיא, "אנחנו מציבים הגנה שיכולה לפחות לבלום איומים ברמה נמוכה מקוריאה הצפונית".

בהמשך הריאיון לעיתונאי צ'ארלי רוז, ציין אובמה כי "העדיפות הראשונה שלנו היא להגן על אמריקה ובנות בריתה - קוריאה הדרומית ויפן, שחשופות לפעולות הפרובוקטיביות של קוריאה הצפונית". לדבריו, המשטר הרודני של קים מהווה אתגר עצום: "קים הוא לא אחראי ברמה כזו שאנחנו לא רוצים שיתקרב לאיום ממשי - אבל זה לא משהו שמסתיים בפתרון פשוט".

בהמשך השמיע איום מרומז: "אנחנו בוודאי יכולים להשמיד את קוריאה הצפונית עם מאגר הנשק שלנו, אבל מלבד המחיר ההומניטרי הכבד, הם השכנים של בת בריתנו, קוריאה הדרומית".

הניסוי הבא בטיל גרעיני?

בסוף השבוע שיגרה צפון קוריאה טיל בליסטי מצוללת: המהלך עורר זעם במערב, וגורם אמריקני הדגיש כי ארצות הברית "עוקבת בדריכות אחר הנעשה בחצי האי". לדברי הגורם, "היכולת של קוריאה הצפונית לשגר טילים מצוללות הפכה מבדיחה למשהו רציני מאוד".

גם קוריאה הדרומית גינתה את הניסוי וטענה כי מדובר במהלך פרובוקטיבי. "זהו איום ביטחוני משמעותי לא רק עבור קוריאה הדרומית וצפון-מזרח אסיה, אלא עבור העולם כולו", נמסר ממשרד החוץ בסיאול. משרד הביטחון במדינה ציין כי צוללת מתקדמת ירתה טיל בליסטי מעמקי הים, אל מול חופיו המזרחיים של חצי האי קוריאה. הניסוי מגיע חודש וחצי לאחר הניסוי הקודם וכחלק מרצף ניסויים שהחל בניסוי בפצצת מימן בחודש ינואר השנה.

"מנהיג לא צפוי" (רויטרס)

"אנחנו מאמינים שהצפון שיגר טיל בליסטי מצוללת מתקדמת ששייטה במזרח ים יפן", כך אמר דובר משרד הביטחון בסיאול. "אנחנו ממשיכים לעקוב אחר הצעדים של הצפון ונשארים בכוננות הגנתית מלאה".

הניסוי שערך צבאו של קים ג'ונג און הוא חלק משרשרת ניסויים של טילים הנקראים "SLBM", טילים בליסטיים הנורים מצוללות. על פי חלק מהדיווחים, ייתכן וקוריאה הצפונית תלך מעט רחוק יותר, ותשגר טיל בעל ראש נפץ גרעיני מצוללת. השיגור אתמול מגיע לאחר שורה של איומים ששיגרה פיונגיאנג לעבר ארצות הברית וקוריאה הדרומית במהלך השנה האחרונה.