לראשונה בארה"ב: אישה אפרו-אמריקנית תופיע על שטר

הארייט טובמן, אישה שלחמה בעבדות שנכפתה על הקהילה האפרו-אמריקנית ושחררה כ-700 עבדים במהלך מלחמת האזרחים שהתנהלה בין השנים 1861-1865, תהיה האישה הראשונה מזה 100 שנה שדמותה תונצח על שטר

ארה"ב: אפרו-אמריקנית תונצח בשטר (רויטרס)

היסטוריה בארצות הברית: משרד האוצר האמריקני הודיע כי הרייט טובמן, שלחמה בעבדות שנכפתה על הקהילה האפרו-אמריקנית, תהיה הדמות הראשונה מן הקהילה השחורה שתופיע על שטר כסף. טובמן תחליף במרכז שטר 20 הדולרים את זו של הנשיא אנדרו ג'קסון, שדיוקנו יוזז לשולי שטר החדש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

טובמן נחשבת לדמות מיתולוגית במאבקם של האפרו-אמריקנים בעבדות. היא נולדה למשפחה של עבדים ושחררה כ-700 עבדים שהוברחו במהלך המלחמה. הברחתם נעשתה בחשאי באמצעות רשת שכונתה "רכבות המחתרת". טובמן הייתה מהנשים המובילות שלקחו חלק במאמץ המלחמתי של הצפון במהלך מלחמת האזרחים.

שאלת העבדות היא הסוגיה המרכזית שהובילה למלחמה בין צבא הצפון לבין מדינות הדרום, שפרשו מהברית והקימו קונפדרציה עצמאית. שבועיים לאחר שהוכרז ניצחונו של צבא הצפון באפריל 1865, נרצח הנשיא דאז אברהם לינקולן בידי מתנקש שהתנגד למדיניותו. לאחר המלחמה אושר התיקון לחוקה שאוסר על העבדות, אך חלק ממדינות הברית אִפשרו בפועל את המשך העבדות עד תחילת המאה ה-20.

שטר 5 הדולרים עם אברהם לינ (צילום מסך)

להחלטה על השינוי קדם קמפיין ברשתות החברתיות שהחל בשנה שעברה שכותרתו "נשים על שטרות ה-20". בשיאו של הקמפיין, לקראת קבלת ההחלטה, נמנו יותר מ-100 אלף אזכורים לשמה של טובמן בטוויטר בהקשר הזה. בפעם הקודמת שהופיעה דמותה של אישה על שטר, בשנים 1891-1896, הייתה זו הגברת הראשונה מרתה וושינגטון - אשתו של הנשיא המיתולוגי ג'ורג' וושינגטון.

השטר החדש צפוי להיכנס למחזור הכספים במהלך שנת 2020, לציון 100 שנים למתן זכות ההצבעה הראשונה לנשים בארצות הברית. לדברי מזכיר האוצר האמריקני ג'ייקוב לו, שחתום על ההחלטה, "השטרות החדשים ישקפו טוב יותר את ההיסטוריה האמריקנית" מכפי שהיא מצטיירת כיום על שטרות הכסף. עוד לפני טובמן, הופיעו במהלך השנים על שטרות חתימותיהם של חמישה בני הקהילה האפרו-אמריקנית, מתוכם ארבעה שהשתייכו למזכירות האוצר.

בנוסף, האוצר הכריז כי בשטרות חדשים בסך 10 דולרים יופיעו לסירוגין דמותן של חמש נשים שונות, כולן מנהיגות של התנועה הסופרג'יסטית לקידום זכויות הנשים במאה הקודמת. גם שטר חמשת הדולרים במהדורה הבאה שלו ייוחד למאבקם של השחורים ושל הנשים: מרטין לות'ר קינג ג'וניור והגברת הראשונה אלינור רוזוולט יעטרו לסירוגין את צדו של השטר.