בעקבות המחדל: יועבר מידע על נוסעים נכנסים לאירופה

כחודש לאחר מתקפת הטרור בבריסל, אישר הפרלמנט האירופי צעד שיאפשר לרשויות לאסוף מידע על נוסעים חשודים המגיעים ליבשת. המהלך אושר אחרי שהתברר כי אחד מהמחבלים שביצעו את המתקפה היה מבוקש ע"י הרשויות בבלגיה, אך לא נעצר טרם הפיגועים

נמל התעופה בבריסל

הפרלמנט האירופי אישר היום (חמישי) הצעה לפיה מדינות האיחוד ימסרו אחת לשנייה מידע על נוסעים וטסים ברחבי היבשת. ההצעה נועדה לשפר את יכולות המאבק בטרור ולמנוע מקרים בהם תאי טרור נעים בין מדינות אירופה ללא פיקוח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המטרה העיקרית של המהלך - זיהוי ג'יהאדיסטים ואנשי דאע"ש שמגיעים מסוריה לאירופה. את המידע על נוסעים חשודים יקבלו הרשויות מחברות התעופה עצמן. בכך מסתיים ויכוח שנמשך בין מדינות האיחוד בחמש השנים האחרונות.

הצעד זכה לאחרונה לקידום משמעותי בפרלמנט לאחר שנחשף כי אחד ממבצעי הפיגועים בבריסל בחודש שעבר, איברהים אל-בקראווי, הגיע לאירופה מטורקיה מבלי שזוהה - וזאת על אף שהיה מבוקש בבלגיה.

המהלך מגיע לאחר שבמשך זמן רב הפעילה ארצות הברית לחץ רב על האיחוד האירופי על מנת שיחל לאסוף מידע על נוסעים נכנסים ויוצאים. רשויות הביטחון האמריקניות ביקשו מהאירופים שיתקינו מערכת מידע בשם (PNR), שמצליחה לזהות סממנים חשודים של נוסעים.