צפו: מטוסים רוסיים מתגרים בספינה אמריקנית

תקרית חמורה בים הבלטי הובילה להגברת המתיחות בין מוסקבה לוושינגטון. מטוסי קרב רוסיים מסוג סוחויי 24 טסו במרחק מטרים ספורים ממשחתת אמריקנית ששייטה במים בינלאומיים. אנשי המשחתת המודאגים ניסו לעלות בקשר מול הטייסים שלא ענו

תוקפנות רוסית בלב הים הבלטי: שני מטוסי קרב של חיל האוויר הרוסי טסו מטרים ספורים מעל משחתת אמריקנית בשטח ימי בינלאומי מול חופי רוסיה, כשהם מדמים מערך תקיפה - בשתי גיחות שונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווחים בארצות הברית, מדובר בשני אירועים שהתרחשו ביומיים האחרונים, והיום (חמישי) וושינגטון החליטה לפרסם את התיעוד. בסרטון נראים שני מטוסי קרב מסוג סוחוי-24 כשהם חולפים בגובה נמוך למדי מעל המשחתת דונלד קוק - לעיניהם הנדהמות של אנשי הצי האמריקני.

האירוע הראשון התרחש ב-11 באפריל, כששני המטוסים ערכו 20 גיחות מעל המשחתת. הם טסו בגובה של כ-30 מטרים ובמרחק של כמה מאות מטרים מהמשחתת. האירוע התרחש זמן קצר אחרי שספינת הקרב עזבה את הנמל הפולני גדיניה, והספיקה להפליג למרחק של כ-100 ק"מ ללב הים.

"זו הייתה גיחה לא בטוחה ולא מקצועית"

יממה אחר כך, התרחש האירוע השני, במהלכו שני המטוסים ביצעו גיחה נוספת. הפעם הם טסו במערך התקפי וחלפו במרחק של תשעה מטרים בלבד מהמשחתת. מוקדם יותר באותו היום ,המשחתת דיווחה על מסוקים מסוג הליקס שפועלים בדרך כלל להריסת צוללות שצילמו את המשחתת. בתיעוד נראים אנשי המשחתת כשהם מנסים לפנות לטייסים ברשת הקשר, אך נותרים ללא מענה.

על פי הדיווח ברשת CNN, המטוסים הרוסים לא הגיבו לקריאות של אנשי המשחתת דונלד קוק ברשת הקשר. "זו הייתה גיחה לא בטוחה ולא מקצועית", אמר אחד מאנשי הצי האמריקני שדרש לקבל תשובות מהרוסים על האירוע. בכיר בפנטגון ציין כי המטוסים הרוסיים לא היו חמושים ואמר כי "מדובר בפעולה הכי אגרסיבית שראינו אחרי המון זמן".  

ג'וש ארנסט, דובר הבית הלבן אמר אמש בתדרוך העיתונאים היומי שהגיחות מעלות שאלות מטרידות בנוגע לנושאי ביטחון. "ארצות הברית מאוד מודאגת מהתנהגות הרוסית", אמר. מנגד, ברוסיה טוענים כי פעילות המטוסים עומדת בחוקים הבינלאומיים.

האירוע מתרחש על רקע מתיחות בין וושינגטון למוסקבה סביב התוקפנות הרוסית באוקראינה והמעורבות בסוריה. בימים אלו הברית הצפון אטלנטית - נאט"ו, מתכננת הצבת סוללות טילים ברחבי מזרח אירופה כדי לבלום פעולות אגרסיביות של מוסקבה במזרח אירופה.