דיווח: "רב מרגלים צפון קוריאני ערק לדרום"

הממשל בסיאול מאשר היום כי בכיר ממחלקת הסיור של סוכנות המודיעין הצפון קוריאנית ערק לדרום. בכירים בממשל בסיאול טוענים שהעריקה היא סימן למשבר בפיונג יאנג, אך באופוזיציה סבורים שהפרסום יוצא עכשיו כדי לגייס תומכים בבחירות לפרלמנט ביום רביעי הקרוב

בכיר בדרגת קולונל מסוכנות הריגול של צפון קוריאה ערק לאחרונה לדרום קוריאה, כך הודיע היום (שני) המשטר בסיאול. על פי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", הבכיר "נחשב לקצין הצפון קוריאני הבכיר ביותר שידוע כי ערק לדרום קוריאה בעשורים האחרונים". במשרד הביטחון של דרום קוריאה אישרו את הדיווח אך לא הרחיבו בפרטים על האיש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסוכנות הידיעות הדרום קוריאנית Yonhap, שדיווחה לראשונה על עריקתו של הקצין הבכיר, הוסיפו כי הקולונל הגיע לדרום קוריאה כבר בשנה שעברה. אך כשמדובר בפקידים בכירים מהממשל המנותק של הצפון, המתינו במדינה עד שיושלמו החקירות והבדיקות, כדי שבני משפחה שנשארו בצפון לא ייפגעו מהפרסום.

האם הפרסום נובע ממטרות פוליטיות בסיאול?

מפלגות האופוזיציה בסיאול האשימו את הממשלה השמרנית של הנשיאה פאק גון-הייה בפרסום סיפור העריקה כדי למשוך קולות בבחירות לפרלמנט, שייערכו ביום רביעי. במהלך מסיבת עיתונאים שנערכה הבוקר, עיתונאים שאלו שוב ושוב את דובר משרד הביטחון מדוע הממשלה הודיעה או הדליפה את הידיעה על העריקות של הבכיר ימים ספורים בלבד לפני הבחירות.

בתגובה ענה הדובר כי עריקתו של הקולונל היא סימן לכך שחלק מבני האליטות בצפון קוריאה לא מרוצים תחת המנהיג העליון, קים ג'ונג-און, וכי הממשל היה מסתפק בדיווחים מיום שישי האחרון, בהם דווח כי 13 צפון קוריאנים שעובדים במסעדה של הממשל בפיונג יאנג ברחו לדרום.

על פי הדיווחים בדרום קוריאה, לשכת הסיור המודיעיני המרכזית בצפון קוריאה, שבראשה עמד הבכיר שערק, נוצרה בשנת 2009 ותפקידה הפעלת סוכנויות מודיעין צדדיות, ממשלתיות וצבאיות, שאוספות מודיעין מעבר לגבולות צפון קוריאה - כולל הפעלת מרגלים בדרום.