התובע הבלגי: "המחבלים מבריסל תכננו לתקוף בפריז"

הפיגועים בבריסל כלל לא היו אמורים לקרות: התובע הכללי חשף היום כי התכנון המקורי של המחבלים היה לבצע מתקפת טרור נוספת בפריז, אולם מהירות חקירת המתקפה בנובמבר הובילה לשינוי התוכניות. בסוף השבוע נעצר בבלגיה "המחבל בלבן", ששמו נקשר בשתי מתקפות הטרור

"תכננו פיגוע בפריז" (רויטרס)

החוליה שאחראית למתקפת הטרור בבריסל בסוף החודש שעבר, בה נרצחו 32 בני אדם, תכננה תחילה לבצע מתקפה נוספת בפריז, אך החליטה לשנות את היעד לאחר שהמשטרה הצרפתית החלה בביצוע מעצרים - כך חשף היום (ראשון) התובע הכללי הבלגי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"ממצאי החקירה מעלים שהתכנון המקורי היה לבצע תקיפה נוספת בפריז", אמר התובע בתדרוך לעיתונאים. "לאחר שהופתעו ממהירות חקירת המתקפה הראשונה בעיר, החליטה החוליה לבצע את הפיגועים בבריסל במקום זאת".

אתמול הגישו הרשויות בבלגיה כתבי אישום נגד ארבעה חשודים נוספים שהיו מעורבים והשתתפו במעשי טרור הקשורים במתקפה הקטלנית בבריסל. התובע הפדרלי בבלגיה האשים את הארבעה בסעיף "רצח על רקע טרור" ו-"השתייכות לארגון טרור".

המתקפה בה היו מעורבים גבתה את חייהם של 32 בני אדם ונפצעו בה 270 בני אדם נוספים. שני חשודים נוספים נעצרו בימים האחרונים ושחררו לאחר חקירה מקיפה. מוקדם יותר פשטה המשטרה המקומית בבריסל על בניין בלב רובע אטרביק. המקום פונה מיושביו וצלפים נפרשו על גגות בניינים סמוכים.

"המחבל בלבן"

שלשום נעצר מוחמד אבריני, הוא "החשוד בלבן" שנמלט לאחר פיגוע ההתאבדות בנמל התעופה של בריסל. אבריני נעצר ונחקר על ידי המשטרה שחיפשה אחר החשוד מאז אירעה מתקפת הטרור בבירה בחודש שעבר - בסוף חקירתו הודה כי הוא זה שנראה במצלמות האבטחה. פעיל הטרור שנתפס חשוד שפעל יחד עם המחבלים המתאבדים בנמל התעופה "זוונטם" ואף הסיע את המחבלים שביצעו את פיגוע ההתאבדות בפריז בחודש נובמבר האחרון.

בסוף השבוע: נעצר "המחבל בלבן"

לטענת גורמי החקירה, אבריני הוא המחבל האחרון מתא הטרור שביצע את הפיגועים בבריסל ובפריז. אבריני נעצר במהלך פשיטה שערכה המשטרה בבריסל, בה נעצרו גם חשודים נוספים בטרור. ביום חמישי האחרון פרסם התובע הכללי הבלגי סרטון חדש המתעד את נתיב הבריחה של החשוד אבריני, שנודע גם בכינויו "האיש עם הכובע", שנראה לצד שני המחבלים שפוצצו את עצמם בנמל התעופה.

בסרטון נראה החשוד באותם הבגדים שנראו בסרטון שפורסם מיד אחרי הפיגועים, בו הוא נראה עם שני המחבלים שביצעו את הפיגועים. אבריני נראה בסרטון עוזב את נמל התעופה ברגל, מגיע לעיירה הסמוכה לנמל התעופה, זוונטם - ומשם עושה את דרכו לבריסל, שם נעלמו עקבותיו. הוא לבש כובע ומקטורן לבן, אבל בשלב מסוים הוא ככל הנראה הוריד אותם - והשליך את הבגדים שלבש.