סנדרס מועד, אובמה תוקף את טראמפ

רגע לפני שהבחירות המקדימות לנשיאות ארה"ב נכנסות לישורת האחרונה, הנשיא המכהן אובמה תוקף את המועמדים הרפובליקניים טראמפ וקרוז. בצד הדמוקרטי: ברני סנדרס בריאיון מביך נוסף

אחד מתבלבל, השני מחולל סערה (רויטרס)

הבחירות המקדימות לנשיאות ארצות הברית הולכות ומגיעות לרגעי ההכרעה במדינות הגדולות והמשפיעות, ובינתיים - המועמדים השונים ממשיכים לחולל סערה או לעשות טעויות: בכנס בו השתתף הלילה (שבת) הנשיא המכהן ברק אובמה, הוא תקף את המועמדים הרפובליקניים דונלד טראמפ וטד קרוז - ואילו המועמד הדמוקרטי ברני סנדרס, שוב הסתבך בריאיון טלוויזיוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"טראמפ וקרוז עושים לנו, הדמוקרטים, טובה", אמר אובמה, "הם עושים לנו טובה שהם משמיעים את האמירות הקיצוניות שלהם נגד מהגרים ומוסלמים". לדבריו של הנשיא שיפנה את מקומו בבית הלבן בעוד פחות משנה, השניים הצליחו לעורר בכך את זעמם של הזרם המרכזי של מצביעי המפלגה הרפובליקנית.

תוקף את הרפובליקנים. אובמה (רויטרס)


אובמה הוסיף, עם זאת, כי טראמפ מבטא למעשה עמדות שהיו חבויות בקרב לא מעט רפובליקנים: "זה כאילו שהוא אמר שהוא יכול להעביר את המסר הזה עם יותר כישרון ויומרה".
"בעוד עשרה חודשים כבר לא אהיה נשיא ארה"ב, אבל בזמן שנשאר לי אני עדיין אהיה אזרח ארצות הברית - מה שאולי מנוגד למה שמר טראמפ חושב", אמר אובמה וזכה לתשואות מן הקהל - זאת לאחר שטראמפ הטיל ספק אם הנשיא אובמה הוא בכלל אמריקני.

"נסיגה לקווי 67? לא יודע"

ובמקביל לסערה שמחוללים המועמדים בצד הרפובליקני, במחנה הדמוקרטי המועמד ברני סנדרס, שהולך וצובר תאוצה לאחרונה לאחר שניצח בשש מדינות רצופות, שוב מסתבך בריאיון טלוויזיוני ולא יודע ממש מה להשיב לשאלה העוסקת בישראל.

בריאיון לתכנית הבוקר של MSNBC, כאשר נשאל האם האפשרות היחידה להגיע לשלום בין ישראל לפלסטינים היא נסיגה ישראלית לקווי 67', ענה המועמד היהודי כי אין לו דעה בנושא. סנדרס שב ונשאל את אותה השאלה, וגם לאחר שנשאל בשנית, השיב שבשלב זה עדיין אין לו דעה מגובשת בסוגיה המהותית הזו בסכסוך.תשובה תמוהה זו של סנדרס מגיעה לאחר הראיון שהעניק לעיתון ה"ניו יורק דיילי ניוז", בו טען כי 10,000 פלסטינים נהרגו בעזה במהלך מבצע צוק איתן לפני כשנתיים.

בעוד משרד הבריאות הפלסטיני טוען כי במהלך המבצע הצבאי שנערך בשנת 2014 נהרגו 2,100 בני אדם מתוכם 1,462 אזרחים, הסנאטור מוורמונט אמר "אני לא זוכר את המספרים, אבל זכרוני הוא למעלה מעשרת אלפים בני אדם חפים מפשע נהרגו בעזה. האם זה נשמע נכון?" שאל סנדרס וענה: "אני מאמין, ואני לא חושב שאני היחיד שהאמין כי ישראל עשתה שימוש מופרז בכוח".

כעבור זמן קצר, חזר בו סנדרס מהאמירה והבהיר: "יש לי משפחה שגרה בישראל. אין מועמד לנשיאות שיותר תומך בזכותה של ישראל להתקיים בחופשיות, שלווה וביטחון ממני".

בתגובה לביקורת הרבה, פרסם אמש דוברו של סנדרס, מייקל בריגס, הודעה מיוחדת. "כאיש צעיר סנדרס שהה כמה חודשים בישראל, ויש לו גם משפחה שגרה שם כעת. אין מועמד לנשיאות שהוא תומך כה חזק בזכותה של ישראל להתקיים בשלום ובביטחון. הטענה שסנדרס אמר בוודאות כי 10,000 נהרגו היא פשוט לא נכונה", נמסר בהודעה.