סנדרס: "יש לי משפחה בישראל"

המועמד לראשות המפלגה הדמוקרטית ברני סנדרס מנסה למזער נזקים וחוזר בו מדבריו כי ישראל הרגה 10,000 פלסטינים במהלך מבצע "צוק איתן". "יש לי משפחה בישראל", מסר סנדרס בהודעה שפרסם בעקבות הביקורת

האם דבריו יפגעו בקמפיין שלו? סנדרס (רויטרס)

נבהל מהביקורת: ברני סנדרס, המתמודד לראשות המפלגה הדמוקרטית לבית הלבן לא ציפה שמשפט שהעניק לראיון בעיתון יוביל לגל ביקורת נרחב כלפיו שיגורם לו להתנצל. שלשום (חמישי) אמר סנדרס כי במהלך מבצע צוק איתן הרגה ישראל 10,000 פלסטינים והיום הוא חוזר בו ומבהיר "יש לי משפחה שגרה בישראל. אין מועמד לנשיאות שיותר תומך בזכותה של ישראל להתקיים בחופשיות, שלווה וביטחון ממני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בתגובה לביקורת הרבה פרסם הלילה (שישי) דוברו של סנדרס מייקל בריגס, הודעה מיוחדת. "כאיש צעיר סנדרס שהה כמה חודשים בישראל, ויש לו גם משפחה שגרה שם כעת. אין מועמד לנשיאות שהוא תומך כה חזק בזכותה של ישראל להתקיים בשלום ובביטחון. הטענה שסנדרס אמר בוודאות כי 10,000 נהרגו היא פשוט לא נכונה", נמסר בהודעה.

הביקורת כלפי סנדרס החלה בעקבות ראיון שהעניק לעיתון ה"ניו יורק דיילי ניוז", שם הביע עניין בסכסוך הישראלי פלסטיני. בעוד משרד הבריאות הפלסטיני טוען כי במהלך המבצע הצבאי שנערך בשנת 2014 נהרגו 2,100 בני אדם מתוכם 1,462 אזרחים, הסנטור מוורמונט אמר "אני לא זוכר את המספרים, אבל זכרוני הוא למעלה מעשרת אלפים בני אדם חפים מפשע נהרגו בעזה. האם זה נשמע נכון?" שאל סנדרס וענה: "אני מאמין, ואני לא חושב שאני היחיד שהאמין כי ישראל עשתה שימוש מופרז בכוח.

בעקבות הראיון נמתחה ביקרות חריפה נגד סנדרס. הליגה נגד השמצה קראה לסנדרס לחזור בו, שגריר ישראל לשעבר בארה"ב, מייקל אורן, אמר כי דברי סנדרס מהווים עלילת דם ודרש התנצלות. והשר לעינייני ירושלים, זאב אלקין, שאמר כי "כל מי שמכיר ולא במעט את הפרטים על מבצע 'צוק איתן' יודע כי מדובר בהצהרה מטורפת".