עלבונות והכפשות: המרוץ עולה מדרגה

הבחירות המקדימות בשתי המפלגות בארצות הברית מתקרבות לשלבים המכריעים ולצד העלייה במפלס הלחץ – גם הציפורניים מתחילות להישלף. לקראת המרוץ בוויסקונסין, המועמדים לא חוסכים בהטחת עלבונות וגם יורדים לפסים אישיים

הפריימריז בארה"ב מתחממים (רויטרס)

המפלגה הרפובליקנית מקבלת בחודשים האחרונים הרבה מאוד תשומת לב - גם בארצות הברית וגם ברחבי העולם - בעיקר בזכות דונלנד טראמפ, אבל הבחירות המקדימות בוויסקונסין שיתקיימו הלילה (שלישי) מציבות גם את שני המועמדים הדמוקרטים ותומכיהם עם מרפקים שלופים וטענות לשקרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

וויסקונסין מציינת את תחילתו של המישור האחרון בקמפיין הרפובליקני והדמוקרטי לנשיאות. יותר ממחצית הצירים שבקופה כבר חולקו למועמד זה או אחר וכעת נותרו רק מדינות ספורות שבאמת עשויות להשפיע על זהות המנצחים: ניו יורק, פנסילבניה, ניו ג'רזי וקליפורניה.

במפלגה הדמוקרטית, ברני סנדרס - המועמד הסוציאליסט היהודי - מרגיש שהוא במומנטום אחרי ניצחונות בחמש מתוך שש המדינות האחרונות, אבל הוא זקוק לניצחון משמעותי בוויסקונסין אם הוא רוצה להכשיר את הקרקע כראוי עבור המרוצים הקרובים. כל אחד מהם יהיה קריטי בניסיון שלו לסגור את הפער מהילרי קלינטון שצברה יתרון של 263 צירים.

סנדרס: "קלינטון מושפעת מלובי תעשיית הדלק (רויטרס)

אנשי הקמפיין של סנדרס הפנו במהלך היום את הזרקור לעבר עימות שניהלה קלינטון עם פעיל גרינפיס בניו יורק. הפעיל הביע ספק ביכולת של מזכירת המדינה לשעבר לטפל בבעיית השינוי באקלים כאשר היא לוקחת תרומות מתעשיית הדלקים המזהמת. הגברת קלינטון הגיבה בכעס נדיר לימי בחירות ואמרה: "כל כך נמאס לי שאנשי הקמפיין של סנדרס משקרים".

מחנה סנדרס הגיב במהירות. "אם קלינטון רוצה לטעון כי אנשי השדולה התעשייתית שנותנים אלפי דולרים למסע הפרסום שלה לא משפיעים על ההחלטות שלה זה בסדר", אמר ג'ף וויבר, מאנשי סנדרס, "אבל לקרוא לנו שקרנים בגלל שציינו עובדות בסיסיות על גיוס הכספים של הילרי זו אמירה צינית ומאוד מאכזבת".

על רקע חילופי הדברים הללו הדמוקרטים בוויסקונסין מדגישים כי האתגרים שלהם הם כאין וכאפס לעומת ההכפשות במרוץ הרפובליקני, כשהמועמדים המובילים במפלגה עסוקים במתקפות והאשמות שליליות קיצוניות. טד קרוז האשים את אנשיו של טראמפ בכך שהם מפיצים נגדו האשמות על פיהן הוא ניהל מספר רב של מערכות יחסים מחוץ לנישואים.

"האמירות של טראמפ - זיבולי שכל" (רויטרס)

"האמירות האלה (על פרשיות מחוץ לנישואים) הן זיבולי שכל", טען קרוז. "אלו שקרים מוחלטים שיוצאים מדונלד טראמפ והיועץ הפוליטי שלו". קרוז מפנה את האצבע המאשימה כלפי אחד מאנשיו של טראמפ, רוג'ר סטון, שנודע כ"כלב התקיפה" של טראמפ.

"העסק שלו הוא טריקים מלוכלכים והפצת שקרים", טען קרוז, זמן קצר לפני שהבוחרים מוויסקונסין יוצאים לקלפיות ובוחרים מי מבין המתמודדים יזכה ב-42 הצירים במדינה. על פי הסקרים, קרוז צפוי לנצח, אבל בהתמודדות מול טראמפ אף פעם אי אפשר להיות בטוחים.