תוך ימים: משלוח ראשון של טילי S300 יגיע לאירן

דיפלומט רוסי בכיר אומר לסוכנות הידיעות אינטרפקס שמוסקבה החלה בהכנות לקראת שליחת מערכת ההגנה האווירית להמתקדמת לאירן. בישראל חוששים שמירוץ החימוש האירני שמשפיע על כל האזור ישחק את היתרון האיכותי של צה"ל בכלל ושל חיל האוויר בפרט

המשלוח הראשון של טילי S-300 מרוסיה לאירן ייצא כבר בימים הקרובים - כך מדווחת סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס שמצטטת דיפלומט רוסי בכיר. "אני לא יודע אם זה יקרה כבר היום, אבל מערכת הטילים כבר מועמסת לקראת שליחתה לאירן", אמר זמיר קבולוב, בכיר במשרד החוץ במוסקבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אירן ממתינה כבר יותר משמונה שנים למערכת ההגנה האווירית המתקדמת מתוצרת רוסיה - מאז החתימה הראשונה של העסקה לאספקת הטילים, שלאחריה הוקפאה העסקה. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביטל לפני כמה חודשים את ההחלטה להקפיא את אספקת הטילים בעקבות הסכם הגרעין שנחתם בין המעצמות לבין אירן.

בשנת 2007 חתמו שתי המדינות על חוזה לרכישת המערכת בשווי 800 מיליון דולר, אבל בעקבות התנגדות תקיפה של ארה"ב וישראל, והסנקציות שהטיל האו"ם על אירן בשנת 2010, העסקה הוקפאה.

בתחילת השבוע, במהלך הכנס לביטחון לאומי של מכון פישר, הזהיר ראש מערך חיל האוויר טל קלמן מפני מירוץ החימוש של מדינות באזור: "יש פה סכנה מאוד גדולה. בשנים האחרונות יש פוטנציאל לשחיקת היתרון האיכותי של צה"ל ושל חיל האוויר".